A - I n f o s

a multi-lingual news service by, for, and about anarchists **
News in all languages
Last 40 posts (Homepage) Last two weeks' posts Our archives of old posts

The last 100 posts, according to language
Greek_ 中文 Chinese_ Castellano_ Catalan_ Deutsch_ Nederlands_ English_ Français_ Italiano_ Polski_ Português_ Russkyi_ Suomi_ Svenska_ Türkçe_ _The.Supplement

The First Few Lines of The Last 10 posts in:
Castellano_ Deutsch_ Nederlands_ English_ Français_ Italiano_ Polski_ Português_ Russkyi_ Suomi_ Svenska_ Türkçe_
First few lines of all posts of last 24 hours | of past 30 days | of 2002 | of 2003 | of 2004 | of 2005 | of 2006 | of 2007 | of 2008 | of 2009 | of 2010 | of 2011 | of 2012 | of 2013 | of 2014 | of 2015 | of 2016 | of 2017 | of 2018 | of 2019 | of 2020 | of 2021 | of 2022 | of 2023

Syndication Of A-Infos - including RDF - How to Syndicate A-Infos
Subscribe to the a-infos newsgroups

(tr) UK, Freedom News: Şu anda çok fazla umutsuzluk var: İsrailli bir anarşistle röportaj (ca, de, en, fr, it, pt)[makine çevirisi]

Date Wed, 25 Oct 2023 09:26:23 +0300


Aşağıda Freedom, Infolibre Selanik tarafından Uri Gordon ile Filistin ve İsrail'deki mevcut durum hakkında düzenlenen bir konuşmanın metnini yayınlıyor. ----- Uri Gordon, diğerlerinin yanı sıra Dissent! ile birlikte örgütlenen İsrailli bir anarşisttir. Network, Indymedia, Halkın Küresel Eylemi ve Duvara Karşı Anarşistler. Anarchy Alive!: Anti-Otoriter Politikadan Uygulamadan Teoriye kitabının yazarıdır. ---- Freedom News aşağıdaki metni hafifçe düzenledi.

Uri Gordon: Şu anda Gazze Şeridi açlık çekiyor, özellikle de yakıt konusunda. Ateşkesin sağlanacağı, gerilimin azalacağı ve rehinelerin geri döneceği konusunda hâlâ umutluyum. Rehineler arasında Amerikalılar, Almanlar ve diğer ülkeler de dahil olmak üzere yabancı uyruklu kişiler var. Umarız bu ülkeler, Gazze'de yaşanan acıların yanı sıra, kendi rehinelerinin ölümüyle sonuçlanacak pervasız kara saldırılarını önlemek için bir şeyler yapacaklardır. Gazze Şeridi'ndeki kayıpların sayısı 7 Ekim'de öldürülen İsraillilerin sayısını çok aştı. Şeridi'nde ciddi bir insani kriz var, ne yazık ki İsrail'de bir intikam zihniyeti var; pek çok kişi Gazze'nin tüm nüfusuna intikam almanın bu insanlık dışı yolunu destekliyor.

Infolibre: Hamas saldırısı ve İsrail devletinin intikam çağrısı sonrasında "taraf olma" (=Hamas veya IDF) şantajı yapılıyor. Bu şantaj her yere yayıldı mı? Hem Arap-Filistinliler arasında hem de İsrailliler arasında mı? Filistinliler açısından Batı Şeria'da, İsrail'de, Gazze'de yaşanan bu kutuplaşmanın karşılığı nedir? Peki İsraillilerin İsrail'deki durumu nedir? Nasıl tepki veriyorlar?

Uri Gordon: Bu şantaj artık her yerde, hem Filistinli Araplar hem de İsrailliler arasında hakim durumda. Ancak savaş insanları kutuplaştırdı. İsrailliler, hükümetlerine duydukları öfkeye ve olanlardan onu sorumlu tutmalarına rağmen, Netanyahu'yu yarım yamalak destekleyen ya da desteklemeyenler artık soykırım fantezilerini serbest bırakıyorlar. Sosyal medyada "Gazze'nin silineceği", "Filistinlilerin IŞİD olduğu, Nazi olduğu" konuşuluyor. İsrailliler arasında kavgacı bir atmosfer var.[...]İsrail güçleri Batı Şeria'da birkaç yüz kişiyi tutukladı. Lübnan sınırı ısınıyor; daha fazla savaşçı öldürülüyor ve bu da daha geniş bir senaryonun parçası. İsrailliler arasında, karadan yapılacak bir saldırının Hamas'ın kurduğu ve Hizbullah'ın desteklediği bir tuzağa düşeceği, yüzlerce askerin hayatına mal olacağı ve rehinelerin kurtarılmasının çok şüpheli olduğu endişesi var. Gazze'de sivil bölgelere yönelik çok daha yaygın bombalamaların yanı sıra, halihazırda Hamas liderlerinin mevzilerine yönelik bazı doğrudan saldırılar da yaşandı. Ancak şu anda İsrail'in Filistinli vatandaşları hakkında konuşurken, eskisinden daha az protesto olduğunu düşünüyorum. Yahudi nüfusunun Hamas'a ve dolayısıyla tüm Filistinlilere karşı aşırı öfkesini hissediyorlar.

Infolibre: Ülkemizdeki[Yunanistan]Yahudi cemaati İkinci Dünya Savaşı'nda neredeyse yok edildi ve geri kalan Yahudilerin İsrail devletiyle güçlü bağları var. Peki ya ilerici İsrail ve Filistin diaspora topluluklarının olduğu ve birlikte çalıştıkları ülkeler (örneğin ABD)? Mevcut durumla nasıl başa çıkıyorlar?

Uri Gordon: ABD'deki diasporik Yahudi ve Filistin toplulukları tarafından yürütülen herhangi bir önemli ortak çalışma bilmiyorum. Topluluklar ayrılmış ve ABD'nin her yerine dağılmış durumda. Washington'da ateşkes için gösteri yapan barış aktivistlerinin bir gösterisi oldu ve eminim ki mikro düzeyde eylemler de vardır. Yine sahada iki uluslu bir barış hareketi olsa da bu hareket küçüktür; Rehinelerin aileleri arasında da barış seslerine rastlamak mümkün ama bunlar pek ön planda değil.

Infolibre: Filistinliler ve İsraillilerin savaş karşıtı ortak girişimleri var mı? Sınırlı haber ve savaş karşıtı göstericilerin yalnızca birkaç fotoğrafını gördük. Talepleriniz neler? Onlara nasıl destek olabiliriz?

Uri Gordon: Rehinelerin iadesi için Tel Aviv'de bir gösteri yapıldı; nispeten küçüktü. Ardından Tel Aviv'de Savunma Bakanlığı önünde düzenlenen bir gösteride Netanyahu'nun istifası çağrısı yapıldı. Rehin tutulan bir ailenin babası, şimdi bazı destekçileri ve aileleriyle birlikte binanın önünde daimi nöbet tutuyor. Bir çeşit protesto kampına dönüştü.

Infolibre: Netanyahu'nun büyük bir halk huzursuzluğuyla karşı karşıya olduğu İsrail'deki iç durum ne olacak? Savaşa karşı çıkanların dinamikleri değiştirebilecek ve mevcut durumun azalmasına yol açabilecek organize bir planı var mı?

Uri Gordon: Merkez solda ve toplumun diğer bazı kesimlerinde hükümete karşı her türden öfke var. Hükümetin beceriksizliğinin, suçlularla dolu olduğu, tüm kamu hizmetlerini yok ettiği, yerleşim yerlerine ve ultra-Ortodoks kurumlara para israf ettiğine dair bir farkındalık var. Dolayısıyla bu durumdan çıktığımızda ve seçimler olduğunda Aşırı Sağ'ın işinin biteceği açık. Son zamanlarda Polonya'da gördüğümüze benzer bir şey. Ancak bu gerçekleşmeden önce, eğer bu daha da kötü bir şeye dönüşmezse çok fazla acı yaşanacak.

Infolibre: Mevcut durum, ordudaki retçileri ve Filistinliler için dayanışma eylemleri nedeniyle yargılanan İsrailli anarşistlerin (örn. Jonathan Pollak ) davalarını nasıl etkiliyor?

Uri Gordon: İsrail'deki ordu retçileri ve Jonathan Pollak gibi kişilerin davaları üzerinde doğrudan bir etkisi olduğunu düşünmüyorum. Tekrar ediyorum, itiraz edenler şu anda yalnızca birkaç kişidir. Bunlar kamusal alanda veya İsrail medyasında öne çıkan konular değil. Ordunun reddetme seviyeleri bugün belki yirmi ya da on beş yıl öncesine göre çok daha düşük.

Infolibre: Savaşla ilgili tonlarca sahte haber üretiliyor. 972 dergisinin iyi bir bilgi kaynağı olduğu hissine sahibiz. Katılıyor musun? Başka kaynak var mı? -İsraillilerin erişebildiği temel bilgi hangisidir? Gazze Şeridi'ndeki kayıpları öğrenebilecekler mi?

Uri Gordon: 972 mag oldukça iyi bir bilgi kaynağıdır. Oren Ziv, Ruwaida Kamal ve diğer Yahudi ve Filistinli yazarlardan raporlar alıyorsunuz. Gazze'de insanları var ve Batı Şeria'da neler olup bittiğini web sitelerinde görebilirsiniz (geçen hafta orada 61 Filistinli öldürüldü). Günlük gelişmeler için Reuters, AP ve Al Jazeera'ya da bakıyorum.

Infolibre: Mevcut gelişmelerin devletlerarası çatışmalar ve bölgesel jeopolitik düşmanlıklardan oluşan daha geniş bir çerçevenin parçası olmasından mı korkuyorsunuz? Hangi ülkeler savaştan çıkar sağlamak için çatışmanın tırmanmasına ilgi gösterdi? Toplu katliamlara karşı çıkan ülkeler var mı?

Uri Gordon: Bu, dünyadaki mevcut güç eksenleri olarak bildiğimiz şeye giriyor. Bütün bunlar ABD ile İran arasındaki gerilim ve İran'ın Rusya ile olan bağlantısıyla ilgili. Uluslararası açıdan bakıldığında, Hamas saldırısı aynı zamanda Biden'ın son aylarda geliştirmeye çalıştığı ABD-İsrail-Suudi üçgeninin sabote edilmesi işlevi de görebilir - görünen o ki Hamas bunu başarmış gibi görünüyor - ve evet, İran muhtemelen öyle düşünüyor şimdi cesaretlendim. Bunun Lübnan'ı, ABD'yi, İran'ı, Rusya'yı kapsayan daha geniş bir çatışmaya dönüşmemesi ve tabii ki Gazze'de daha fazla kitlesel can kaybı yaşanırsa, Batı'da yerleşimcilerin öfkesi varsa, hepsi hayati önem taşıyor. bu durumun tırmanmasına katkıda bulunacaktır. Bakalım süper güçler, Mısır ve Ürdün'le birlikte, Gazze'de daha fazla ölüm ve yıkımı önlemek ve çatışmanın İsrail ve Lübnan'la savaşa dönüşmesini engellemek için derhal ateşkes sağlanmasına aracılık edecek mi? Ancak daha da büyüyebilecek patlayıcı bir durumun eşiğindeyiz. Çatışmanın boyutu nedeniyle neredeyse herkes etkilenen, öldürülen, yaralanan, birini kaybeden birini tanıyor.

Dinleyicilerle soru-cevap

Soru: Gazze, İsrail ve Batı Şeria'da Yahudiler ve Filistinliler arasında ileriye giden yolu gösteren önemli temaslardan bahsedebilir miyiz?

Uri Gordon: Gazze'den hiçbir şey geçmiyor. İstisnalar var. Hamas'ın rehin aldığı kadınlardan birinin Gazze'deki kadınlarla doğrudan temas halinde olduğunu bizzat biliyorum. Bazı bireylerin yıllar önce oluşturulmuş sınır ötesi bağlantıları var ve bireysel toplantılar için herhangi bir fırsat bulunmuyor. Elbette Batı Şeria'da İnsan Hakları Hahamları gibi İsrailli dayanışma aktivistleri, Duvara Karşı Anarşistler ve diğer dayanışma girişimlerinde yer alan insanlar var, özellikle de Batı Şeria'nın doğu kesiminde. yerleşimcilerin pastoral topraklara akınları ve Filistin gecekondularına da saldırılar oldu. Ama bu çok küçük bir hareket. Yaklaşık 15-20 yıl öncesine kadar Batı Şeria'da etkileyici, tutarlı, günlük doğrudan eylem hareketi artık gerçekte yok. Artık her şey belgelemeyle ilgili, ancak yerleşimciler ve (IDF) ordusu Batı Şeria'daki etnik temizlikten paçayı sıyırdı.

Tek alternatif iki uluslu bir Arap-Yahudi hareketidir. Ancak şu anda büyük bir umutsuzluk var ve neredeyse hiç kimsenin diğerini dinlemek istemediğine dair bir his var. Ancak bahsetmeye değer bir şey, hükümetin olmadığı yerde kendiliğinden ortaya çıkan karşılıklı yardımdır. Devlet hiçbir yerde işlevini yerine getirmiyor. Hamas'ın saldırısına verilen yanıt, istihbarat açısından tam bir İsrail fiyaskosuydu; Ordunun yanıt vermesi 8 saat sürdü, insanlar tamamen terk edilmiş durumdaydı, her şey tam bir karmaşa içindeydi ve insanlar korkmuştu. Böylece insanlar anaokullarını kendileri organize edip kurdular ve birbirlerine yardım ettiler. Bu çok anarşist bir şeydi. İnsanların anarşist olduğunu söylemiyorum ama burada karşılıklı yardımın tohumları var ki bu olumlu bir şey. Netanyahu hükümetinin mutlak bir meşruiyet kaybı olduğunu düşünüyorum, hiçbir sorumluluk almıyor, yalan ve sahte haberlere devam ediyorlar, bunun bedelini hükümet ödeyecek.

Soru: Son birkaç ayda Netanyahu'ya karşı yaşanan huzursuzluk ve protestolara ne oldu?

Uri Gordon: Demolar şimdilik askıya alındı ​​ancak öfke hala mevcut. Yedek askerlik görevine çağrılanlar bu yolda yaşamaya devam ediyor; aynı zamanda hükümete ve Netanyahu'ya da çok kızgın olmaya devam ediyorlar. Bu, Filistinlilerin insan haklarını birdenbire anlamaları ya da karadan yapılacak bir saldırının tam bir felaket olacağını anlamaları anlamına gelmiyor. Şu anda "kamuoyu"ndan faydalanmak zor; Medyanın hangi köşesine baktığınıza bağlı ama Aşırı Sağ'a karşı büyük bir tepki olacak gibi görünüyor.

Soru: Gazze zaten açık bir hapishaneydi. Peki ya şimdi?

Uri Gordon: Durum çok vahim. İsrail, hastaneleri ve suyu tuzdan arındırma işlerini yürütmek için gereken yakıt tedarikini kesti. Yiyecek kıtlığı var, binlerce insan öldürüldü ve mahalleler yerle bir oldu. Aşırı Sağ, Gazze'yi dümdüz etme ve hepsini Mısır'a gönderme fantezilerini kusuyor... umalım ki bu olmasın. Umalım ki, İsrail ordusu çok daha aşırı şekillerde korkunç suçlar işlemeye başlamadan önce ateşkes olsun, gerilimin artması ve rehine değişimi olmasın.

Büyük bir yer değiştirme yaşandı. Yüzbinlerce insan şimdiden Gazze'nin güneyine taşındı. Bildiğim kadarıyla Gazze'de hâlâ 100.000 kişi var, dolayısıyla daha fazla can kaybı ve sivil kaybı yaşanması potansiyeli var. En azından bazı gıda malzemelerinin Mısır sınırı üzerinden Strip'e nakledildiğini duydum.

Soru: Aşırı Sağın bunun bedelini ödeyeceğini söylediniz. Şu anda Hamas'ın siyasi para birimi ne durumda? Ateşkes durumunda Gazze Şeridi'nin siyasi geleceği ne olacak?

Uri Gordon: Hamas'ı Gazze'de tutmanın, Gazze'de Hamas'a para göndermeye devam etmenin, Hamas ile El Fetih arasındaki bölünmeyi sürdürmenin ve Filistin birliğini ve Filistinlilerin Filistin'deki birliğini engellemenin her zaman İsrail hükümetinin açık bir politikası olduğunu unutmamalıyız. her türlü Filistin devletinin kurulması. Netanyahu'nun hükümet toplantılarında Filistin devletinin kurulmasını engellemek isteyenin Hamas'ı sürdürmesi ve Hamas'ı güçlendirmesi gerektiğini söylediği kaydedildi. Kapsamlı, uluslararası aracılıklı bir barış anlaşması ya da en azından daha uzun vadeli bir çözüm olmadan, Gazze'de başka bir rejimin kurulabilmesi için Hamas'ın ortadan kaldırılabileceği fikrinin imkansız olduğunu düşünüyorum. Ama şu anda bunu dayatma yeteneğine veya ilgisine sahip herhangi bir süper güç bilmiyorum.

Sivillere saldırmaktan çekinmeyen teokratik bir örgüt olan Hamas'a sempati duymuyorum. Hiçbir şekilde desteği hak etmiyor. Devlet tarafından tanınsa da tanınmasa da sivillerle kendilerini yöneten silahlı çeteler arasında ayrım yapamamaları uluslararası kamuoyunun endişe duyduğu temel bir sorundur.

Uzun vadeli bir siyasi çözümün olup olamayacağı İsrail hükümetinin gidişatına aykırıdır. Sana ne söyleyeceğimi bilmiyorum. Büyük olasılıkla, ister ateşkes olsun, ister gerginlik olsun, Gazze'de bir şekilde Hamas'ın varlığını sürdüreceksiniz. Tabii bunların hepsi Armageddon'da bitmezse.

Soru: İsrail'de temizlenme ihtimalinin azalmasını sağlayacak herhangi bir güç var mı?

Sahada olmadığım için somut bir şey söylemek zor. Ordunun öylece girip burayı dümdüz etmesi yönünde bir emir çıkacağını düşünmüyorum. Asker gönderebilirler ama sınırlı bir şekilde, bu da yine bir felaket olacaktır. Merkezci partinin iki eski genelkurmay başkanı hükümete girdi. Yani orada operasyonel bir sınırlayıcı güç var, ancak herhangi bir açıdan tahmin etmek zor.

S: Biz konuşurken protestolar mı oluyor?

Uri Gordon: Şu anda çok fazla protesto yok. Roket sirenleri var, çok fazla korku ve ne olabileceğine dair endişe ve tüm bunların sona ermesi arzusu var.

Ana akım sağduyu eskisinden çok daha sağcı ama aynı zamanda Yahudi toplumunda da çok fazla öfke var. Dediğim gibi karşılıklı yardımlaşma ve ortak bağ var. Mevcut hükümet birçok düzeyde sağcıdır. Her yeri özelleştirdiler ve vahşi neoliberal tedbirleri dayattılar; bu da yakında karşılaşacakları tepkinin bir nedeni.

Soru: Filistinlilerin Mısır'a geçmesine izin verilmiyor. Bu ne anlama gelir?

Uri Gordon: Mısır'a tahliye İsraillilerin isteyeceği bir şeydir. Ürdün'ün daha fazla mülteci kabul etmesi ve Gazze'yi boşaltması başarılı bir etnik temizlik olacaktır çünkü bu geçici olmayacaktır. Mısır mültecileri kabul etmiyor çünkü Filistinlilerin geri dönmesine asla izin verilmiyor.

Soru: Apartheid rejimini devirebilecek herhangi bir siyasi güç var mı?

Uri Gordon: Hayır. Merkez sol bir hükümet, ilerici bir yönde hareket etse, mahkum değişimi yapsa, müzakereleri, Filistin Yönetimi seçimlerini ve iki devletli bir çözümü veya konfederasyonu kabul etse bile yine de Siyonist olacaktır. süper güçlerin uluslararası aracılık etmesi. Bir hükümetin nasıl Siyonist olamayacağını anlamıyorum. Ancak artık ultra-Ortodoks yerleşimci ile merkezci laik kamuoyu arasında öyle bir uçurum var ki, merkezci siyasi güçler yerleşimcilerin rehinesi olarak tutulmaya, yerleşimcilerin yerleşimleri devam ettirme ve yerleştirme konusundaki istekliliği tarafından sürekli olarak kaçırılmaya hiç istekli değiller. bu yüzden onlara çok fazla para ve güç harcayın.

Ancak zaten ABD seçimlerinden önce ne olacağını tahmin etmek zor. Trump geri dönerse bu daha da büyük bir felaket olur. Ukrayna'daki savaş hâlâ devam ediyor değil mi? Bunlardan herhangi biri alakalı olmadan her şey nükleer hale gelebilir. Memnun kalacağım sonuç bu yıl nükleer savaşın olmaması.

https://freedomnews.org.uk/2023/10/22/a-lot-of-despair-right-now-interview-with-an-israeli-anarchist/
________________________________________
A - I n f o s Anartistlerce Hazirlanan, anartistlere yonelik,
anartistlerle ilgili cok-dilli haber servisi
Send news reports to A-infos-tr mailing list
A-infos-tr@ainfos.ca
Subscribe/Unsubscribe https://ainfos.ca/mailman/listinfo/a-infos-tr
Archive http://ainfos.ca/tr
A-Infos Information Center