A - I n f o s

a multi-lingual news service by, for, and about anarchists **
News in all languages
Last 40 posts (Homepage) Last two weeks' posts Our archives of old posts

The last 100 posts, according to language
Greek_ 中文 Chinese_ Castellano_ Catalan_ Deutsch_ Nederlands_ English_ Français_ Italiano_ Polski_ Português_ Russkyi_ Suomi_ Svenska_ Türkçe_ _The.Supplement

The First Few Lines of The Last 10 posts in:
Castellano_ Deutsch_ Nederlands_ English_ Français_ Italiano_ Polski_ Português_ Russkyi_ Suomi_ Svenska_ Türkçe_
First few lines of all posts of last 24 hours | of past 30 days | of 2002 | of 2003 | of 2004 | of 2005 | of 2006 | of 2007 | of 2008 | of 2009 | of 2010 | of 2011 | of 2012 | of 2013 | of 2014 | of 2015 | of 2016 | of 2017 | of 2018 | of 2019 | of 2020 | of 2021 | of 2022 | of 2023

Syndication Of A-Infos - including RDF - How to Syndicate A-Infos
Subscribe to the a-infos newsgroups

(tr) Italy, Torin, Anarres Info: 15 EYLÜL ANARRES'İ. (ca, de, en, it, pt)[makine çevirisi]

Date Wed, 25 Oct 2023 09:25:53 +0300


İŞ KAZALARI MI? HAYIR, SINIF SAVAŞI! Yapay zekayı eğiten "TÜRKLER". MİLİTARİZME KARŞI MÜCADELE SONBAHARINA DOĞRU. Çar ve Aşçısı... ---- İş kazaları mı? Hayır, sınıf savaşı! ---- Son düşenler arasında Torino ile Milano arasındaki demiryolu hattının bakımında çalışan 5 işçi de vardı. Dur işareti olmayan bir tren çarptı ve kaçışları olmadı. ---- Bu bir kaza değil. İşyerinde ölümlerin sürekli artması, kesintiler ve güvenlik yatırımlarının eksikliği ile el ele giderken, bir kaza tahmin edilemez, önlenmesi imkansız bir şeydir.
Demiryollarında bu durum, personelin keskin bir şekilde azaltılması, bakım işlerinin dış kaynak kullanımı ve sıradan yolların zararına olacak şekilde yüksek hızlı hatlara yapılan yatırımlarla yakından bağlantılı bir gerçektir.

Yapay zeka. "Mekanik Türklerin" yasa dışı çalışmaları
Yapay Zeka (Treccani'nin "bilgisayar kullanımı yoluyla en karmaşık zihinsel süreçlerin yeniden üretilip üretilemeyeceğini ve nasıl çoğaltılabileceğini araştıran disiplin" olarak tanımladığı) ve onun gelişmeleri, kitlesel medya tartışmalarının ilgi odağında yer alıyor, ancak çok az sayıda , parça başı ücret esasına göre düşük ücret alan yüzbinlerce işçinin bilgisayarları "insan" davranışını kopyalamak üzere "eğittiğini" duymuşlardır.
Bunlar, 1700 yılında Wolfgang von Kempelen tarafından inşa edilen ünlü otomattan açık bir şekilde bahsederek "mekanik Türkler" veya "Türkerler" olarak adlandırılıyor.
Mauro De Agostini'nin Umanità Nova için yazdığı makaleden ilham alalım

Antimilitarist Meclis. Militarizm ve savaşla mücadeleyle dolu bir sonbahar için
Bir sonraki Antimilitarist Toplantı 16 Eylül Cumartesi günü Milano'da Ateneo Libertario/FAM'ın genel merkezinde, Viale Monza 255'te saat 10:00'dan itibaren gerçekleştirilecek.
Bunlar tartışma konularıdır:
- çeşitli bölgelerdeki çatışma durumlarına ilişkin raporlar
- savaş zamanı havacılık ve uzay endüstrisi pazarı sergisi (Havacılık ve Savunma Toplantısı) vesilesiyle 18 Kasım'da Torino'da silahlar şehrine ve Torino'daki NATO yenilik hızlandırıcısına karşı gösterinin düzenlenmesi
- 21 Ekim askeri üslere karşı mücadele gününe ilişkin tartışma
- Sonbahar genel grevlerine katılım, platforma ve örgüte katkılar
- 4 Kasım
- Rusya ve Ukrayna'daki savaştan kaçanlara, kaçanlara ve savaş karşıtlarına yönelik siyasi ve maddi destek kampanyasının sürdürülmesi ve güçlendirilmesi

Livorno'nun anti-militarist koordinasyonundan Dario ile bu konuyu konuştuk.

Çar ve aşçısı
Wagner şirketinin başkanı Prigozin'i taşıyan uçağın düşürülmesiyle sona eren yazın riskini soğuk kâselerle çözmeye çalışalım. Belki bariz ama analiz etmeye değer bir sonuç.
Bunu Stefano Capello ile konuştuk.

Yaklaşan girişimler:

(Olmadan) İkametgah. Seçim ve kontrol arasındaki kayıt
4 Ekim Çarşamba
21:00 FAT'ta
Corso Palermo 46
Enrico Gargiulo ile görüşme

"Ahmed ve İsmail Fas'tan İtalya'ya taşınmışlar, aynı tür oturma iznine sahipler ve Kuzeydoğu'nun aynı bölgesinde farklı belediyelerde yaşıyorlar. Yaşam ritimleri, alışkanlıklar ve aile bağlamı açısından birbirine çok benzer yaşamlar sürüyorlar. Ancak durumları arasındaki benzerlik, görünüşte önemsiz bir ayrıntıyla sorgulanıyor: Birincisi kayıtlı, ikincisi ise kayıtlı değil."
Bu, Enrico Gargiulo'nun Eris tarafından yeni yayımlanan çevik kitapçığının başlangıcıdır. Bu kitap, bir ikamet sahibi olmanın neleri gerektirdiğini ve her şeyden önce, ikamet etmemeye giden yolların neler olduğunu etkili bir şekilde göstermektedir. Sadece değil. Köküne iniyoruz: kayıt defteri nasıl ve neden var? Sicil, İtalya'nın birleşmesiyle doğdu: Devlet, bunu hem istatistiksel-idari anlamda hem de tamamen güvenlik amacıyla bölgeyi kontrol etmek için uygulamaya koydu.
Kayıtlı ikamet ile hakların kullanılması arasında katı bir bağ vardır: Kayıtlı olmayanlar mevcut değildir ve bu nedenle sakinlere garanti edilen temel hizmetlere erişememektedirler.
19. yüzyılın sonundan günümüze belediyeler, oy kullanma hakkına sahip olanların sayısını sabit tutmak uygun olduğu için başka yere göç etmiş kişileri ikamet listelerinden çıkarmamıştır. Bunun yerine, yoksul, göçmen veya Roman olan yeni gelenleri kayıt altına almaktan kaçındılar.
Bologna'daki Mezuniyet Okulu'nda sosyoloji dersleri veren Gargiulo, kayıt tescili gibi sıradan mekanizmaların neden derin bir kurumsal şiddet etkisine sahip olduğunu gösteriyor.
Pratisyen hekime gitme, çocuklarını okula kaydettirme, ev kiralama imkanları yoksa insanların hayatları değişir.

Kişiler:

Torino Anarşist Federasyonu
Corso Palermo 46
Toplantılar - ilgili taraflara açık - her Salı saat 20:00'den itibaren
İletişim: fai_torino@autistici.org - @senzafrontiere.to

https://radioblackout.org/podcast/anarres-del-15-settembre-incidenti-sul-lavoro-no-guerra-di-classe-i-turchi-che-addestrano-le-ia-verso-un-autunno-di-lotta-al-militarismo-lo-zar-e-il-suo-cuoco/
________________________________________
A - I n f o s Anartistlerce Hazirlanan, anartistlere yonelik,
anartistlerle ilgili cok-dilli haber servisi
Send news reports to A-infos-tr mailing list
A-infos-tr@ainfos.ca
Subscribe/Unsubscribe https://ainfos.ca/mailman/listinfo/a-infos-tr
Archive http://ainfos.ca/tr
A-Infos Information Center