A - I n f o s

a multi-lingual news service by, for, and about anarchists **
News in all languages
Last 40 posts (Homepage) Last two weeks' posts Our archives of old posts

The last 100 posts, according to language
Greek_ 中文 Chinese_ Castellano_ Catalan_ Deutsch_ Nederlands_ English_ Français_ Italiano_ Polski_ Português_ Russkyi_ Suomi_ Svenska_ Türkçe_ _The.Supplement

The First Few Lines of The Last 10 posts in:
Castellano_ Deutsch_ Nederlands_ English_ Français_ Italiano_ Polski_ Português_ Russkyi_ Suomi_ Svenska_ Türkçe_
First few lines of all posts of last 24 hours | of past 30 days | of 2002 | of 2003 | of 2004 | of 2005 | of 2006 | of 2007 | of 2008 | of 2009 | of 2010 | of 2011 | of 2012 | of 2013 | of 2014 | of 2015 | of 2016 | of 2017 | of 2018 | of 2019 | of 2020 | of 2021 | of 2022 | of 2023

Syndication Of A-Infos - including RDF - How to Syndicate A-Infos
Subscribe to the a-infos newsgroups

(tr) France, UCL AL #340 - Ekoloji, Zad her yerde: "Yollara yapışıyor", dostane ve muzaffer bir hafta sonu (ca, de, en, fr, it, pt)[makine çevirisi]

Date Thu, 31 Aug 2023 09:07:29 +0300


Non à l'autoroute A133-A134 kolektifi tarafından düzenlenen ve özellikle Dünyanın Ayaklanması tarafından desteklenen Yollardaki Çubuklar festivali, Rouen'i çevrelemek için otoban projesine karşı Mayıs ayının başından itibaren Eure'deki Léry'de gerçekleşti. doğuya. ---- Mayıs ayı başında bir dizi dernek, birlik ve kuruluş tarafından düzenlenen yollarda sopalarla şenlikler düzenlendi. Amacı: A133-A134 otoyol projesine karşı çıkmak. Doğudan Rouen'i atlayarak bir otoban oluşturmak, destekçilerinin işi. ---- Bu hafta sonu boyunca, şantiyenin başlayacağı yerde korunan türlerin barınması için yaşam alanları oluşturmak, bloke etmek ve eylemleri belirlemek için toplu doğa eylemleri düzenlendi.
Bu proje : 4 ve 5 EUR arasında 41,5 km  ücretli bir otoyol; Rouen'deki trafik sıkışıklığını hafifletmeyecek ve daha fazla kamyonun dolaşmasına ve dolayısıyla devasa lojistik depoların gelişmesine, daha fazla kamyonun yollara çıkmasına ve dolayısıyla daha fazla kirliliğe yol açmasına izin verecek bir yol; 8 viyadük, 9 kavşak ve bir milyar avroyu aşan maliyet ; Devlet doktrinine göre "eski orman" olarak bilinen, 18. yüzyılda haritalanan ve "yeri doldurulamaz" ve "telafi edilemez" olarak kabul edilen Bord ormanı da dahil olmak üzere tarım ve orman arazilerinin büyük ölçüde yapaylaştırılması (516 hektar betonlandı, yerle bir edilen orman, çiftçiler) ve kamulaştırılan çiftçiler...) ; içme suyu kaynakları için büyük bir risk ; biyoçeşitliliğe büyük zarar ve şeffaflık, bilgi ve danışma eksikliği.

Yüzlerce hektar beton
Bu alçak projeyi uyarmak, bilgilendirmek ve direnmek için Mayıs ayı başında ailece ve kararlılıkla çeşitli etkinliklerle bir şenlik düzenlendi. Hafta sonu boyunca, farklı yerel gruplardan (Caen, Orne, Le Havre, Rouen, Nantes) UCL'den birkaç düzine dahil olmak üzere 2.000 ila 4.000 katılımcı vardı.

5 Mayıs Cuma, saat 18.00'de yuvarlak masa toplantıları, konserler ve Mickael Damperon'un Des pebbles in the shoe adlı belgeselinin gösterimi ile başlayan bir tantana.

6 Mayıs Cumartesi, gün sabah 10'da Alessandro Pignocchi ve Land Naturalists ile yuvarlak masa toplantısı ile başlıyor. Güzel bir yemekten sonra, ormanın faunasını ve florasını keşfetmek için tabii ki bayraklarımızı yanımıza almayı unutmadan, harika bir aktif ve doğal yürüyüş için öğleden sonra ormanda ayrıldık. (uzun kuyruklu baştankara, kartal). eğrelti otu, sıvacı kuşu, düğün çiçeği vb.). Bu öğleden sonra, hepsi bu utanç verici proje tarafından tehdit edilen türlerin adlarını taşıyan dört grup oluşturulur: büyük oğlak, orta benekli ağaçkakan, tepeli semender, fındık faresi.

Yumurtlama için follukların yerleştirilmesi, tepeli semenderler ve semenderler için göletler oluşturulması, bazı ağaçlara devrilmeleri ve kullanılmamaları için çivi ve işaretler konulması ve oğlakların korunması veya ağaçların arasına bağlanması gibi çeşitli işlemler yapılmaktadır. katledilmesinler diye.

Yuvalama kutuları, göletler ve özellikle toplu
Öğleden sonra geç saatlerde kampa dönüş. Daha sonra, Fatima Ouassak liderliğindeki korsan ekolojisi ve popüler ekoloji konulu konferanslar da dahil olmak üzere konferanslar düzenlenir. UCL Caen tarafında, herkes bir standa veya toplantıya, özellikle de bir düzine yerel kolektifi bir araya getiren Dünyanın Ayaklanmaları'nın kolektif toplantısına gider. Saat 20:00'den itibaren siteye gelen gruplar sayesinde yerini müziğe bırakma zamanı : sloganlar, pogolar ve atmosfer için Tahigo ve Joke'a özel ithaf.

7 Mayıs Pazar sabahı, güzel bir Norman yağmuru altında, her zaman UCL'nin her zaman hazır olduğu ormanda yeniden yola çıktık. Bu sabahın amacı, işe başlanması durumunda ormanın gelecekteki işgalinde ilk adım olabilecek çocuklar için ilk Zad'ı kurmaktır. Bu Junior Zad, katılımcılar tarafından getirilen ve benekli ağaçkakan, tepeli semender, fındık faresi ve büyük oğlak burcundan esinlenerek, binaları geri almayı amaçlayan ve dört gözetleme noktasının kurulu olduğu bir orman oyun alanı şeklini alıyor.

Yeni Zad'da güzel bir pikniğin ardından sürpriz bir aksiyon için ormanda yürüyüşe davetliyiz. Çok az yoldaş bu yürüyüşün nihai hedefinin farkındadır ve yine de biriken yorgunluğa ve fiziksel olarak zorlu bir rota ile çamurlu bir patikanın ortasında dört saat yürüme vaadine rağmen, hareketi yaklaşık 600 kişi takip etmektedir. Bir saatlik yürüyüşün ardından ormanda eylem için kullanılacak ölü dalları toplamaya başlamamız isteniyor. Yolculuğumuzun sonuna varmadan 5-10 dakika önce yoldaşların A13'te olduklarını ve kendilerinin bloke ettiklerini öğreniyoruz. O zaman yürüyüşün amacının bu olduğunu ve başardığımızı anlıyoruz !

O andan itibaren artık bacak ağrısı yok, yorgunluk yok, alayı bir coşku kaplıyor, hafta sonunun son buketi yaklaşıyor. Ve işte buradayız, otobana varıyoruz, festivalin adının neden " Yollardaki Çubuklar " olduğunu ve bu dallarla neden mücadele ettiğimizi anlıyoruz. Kendinizi böyle yoğun bir otoyolun ortasında bulmak ve tamamen durmuş görmek ne inanılmaz bir duygu.

@NPA
karayolu güzergahı
" Hepimiz ormanın çocuklarıyız ! veya " Hepimiz eko-teröristiz ! ". Sainte-Soline'de bulunan yoldaşlar bile bu inanılmaz ve tarif edilemez genel coşku hissine sahipler. Tabii ki polisler hemen olay yerine geliyor ve yaklaşık otuz dakika sonra çatışmaya girmeden geri dönmeye karar veriyoruz, bu hafta sonu sıcak, samimi ve ailece geçecek şekilde planlanmış. Ama darbemizde, medyada, siyasi ve ekolojik olarak başarılı olduk.

Hepimiz kampa polislerden çok bacak ağrımızdan rahatsız olarak ama zamansız bir eylemde yer almanın ve ormanı, ekolojiyi, kararlılığı, neşeyi, kısaca hayatı öne çıkarmanın gururuyla dönüyoruz. Bu inanılmaz gün, David Gaborieau'nun iş ve lojistik konulu bir konferansı ve ardından yeni konserlerle sona eriyor. Hafta sonu, 8 Mayıs Pazartesi günü, halen olay yerinde bulunan birkaç düzine kişinin mücadele genel kuruluyla sona eriyor.

Bu festival, özyönetim, dayanışma, eşitlik ve özgürlük mücadelemizi sürdürmek istiyorsak, canlıları, ormanları ve biyolojik çeşitliliği savunmanın acil ve öncelikli bir mücadele olduğunu göstermeyi mümkün kılacaktır. Hafızalarımızda kalacak unutulmaz, yoğun, dokunaklı bir yaşam, mücadele ve paylaşım anını hep birlikte yaşadık.

Ekolojik mücadelelere ve özellikle Dünya Ayaklanmalarının yerel komitelerine kitlesel katılım çağrısında bulunuyoruz.

UCL Caen

https://www.unioncommunistelibertaire.org/?Zad-partout-Des-batons-dans-les-routes-un-weekend-convivial-et-victorieux
________________________________________
A - I n f o s Anartistlerce Hazirlanan, anartistlere yonelik,
anartistlerle ilgili cok-dilli haber servisi
Send news reports to A-infos-tr mailing list
A-infos-tr@ainfos.ca
Subscribe/Unsubscribe https://ainfos.ca/mailman/listinfo/a-infos-tr
Archive http://ainfos.ca/tr
A-Infos Information Center