A - I n f o s

a multi-lingual news service by, for, and about anarchists **
News in all languages
Last 40 posts (Homepage) Last two weeks' posts Our archives of old posts

The last 100 posts, according to language
Greek_ 中文 Chinese_ Castellano_ Catalan_ Deutsch_ Nederlands_ English_ Français_ Italiano_ Polski_ Português_ Russkyi_ Suomi_ Svenska_ Türkçe_ _The.Supplement

The First Few Lines of The Last 10 posts in:
Castellano_ Deutsch_ Nederlands_ English_ Français_ Italiano_ Polski_ Português_ Russkyi_ Suomi_ Svenska_ Türkçe_
First few lines of all posts of last 24 hours | of past 30 days | of 2002 | of 2003 | of 2004 | of 2005 | of 2006 | of 2007 | of 2008 | of 2009 | of 2010 | of 2011 | of 2012 | of 2013 | of 2014 | of 2015 | of 2016 | of 2017 | of 2018 | of 2019 | of 2020 | of 2021 | of 2022 | of 2023

Syndication Of A-Infos - including RDF - How to Syndicate A-Infos
Subscribe to the a-infos newsgroups

(tr) Czech, AFED: İnsanlar için bir şehir için, geliştiricilerin çıkarları için değil (ca, de, en, it, pt)[makine çevirisi]

Date Wed, 17 May 2023 08:22:58 +0300


Olomouc'un ekonomik güç ve uygun fiyatlı konut karşıtı kampanyasına dönüp baktığımızda ---- Yerel bir AF grubu olarak, geçen yıl zaten karşılanamayan konut konusuna daha yakından bakmanın ve halkın ilgisini uyandırmaya çalışmanın uygun olacağına karar verdik. bu acil sorun. Bu nedenle, daha ayrıntılı bir tematik metnin derlenmesini, yayınlanmasını ve basılı bir broşür haline getirilmesini ve son olarak doğrudan Olomouc sokaklarında etkinliklerin uygulanmasını içeren bir proje hazırladık. ---- "Ekonomik gücü durdurun, geliştiricilere destek konut krizini çözmez!" başlıklı beş günlük başarılı bir kampanyayı tamamladık, bu da içeriğinin destek görmememizin nedenlerini analiz etmeye odaklandığını gösteriyor. uygun fiyatlı konuta giden bir yol olarak Olomouc veya başka herhangi bir yerdeki geliştiricilerin çıkarları için. Aksine, onların desteği sadece konut krizini derinleştiriyor. Yayınladığımız belgede, bu alanda aşağıdan yukarıya doğru nasıl olumlu değişiklikler elde edilebileceğine dair vizyonlar da üç noktada özetlendi.

Olomouc'ta yüzlerce insan zaten evsiz ve pek çoğu da aynı durumla karşı karşıya. Açık kaynaklardan yaptığımız çalışmada da doğruladığımız gibi, emlak piyasasındaki tüm büyük oyuncular, yani devlet, şehir ve geliştiriciler, uzun vadede bu konuya çok az ilgi gösteriyor. Uygun fiyatlı dairelerin inşaatı veya diğer temini ile fazla ilgilenmezler. Durumun ciddiyeti çalışmamızdaki verilerle kanıtlanıyor: "Dünyanın en büyük emlak danışmanlık şirketlerinden biri olan Knight Frank endeksine göre, konut amaçlı gayrimenkullerin ortalama fiyatı Mart 2020'den Mart'a kadar %7'den fazla arttı. 2021... Çek Cumhuriyeti küresel ölçekte zamla en yüksek artışın olduğu 15 ülke arasında fiyatlar ortalama %8,9 arttı." yerel grubumuzun faaliyet gösterdiği Olomouc'a tematik vurgu. AF web sitesinde ve ayrıca masrafları bize ait olmak üzere büyük miktarlarda bastırdığımız bir broşür biçiminde mevcuttur. Öncelikli olarak kampanya sırasında Olomouc'un çeşitli yerlerinde halka dağıtılmak üzere tasarlanmıştı.

Kampanya, 10 Nisan Pazartesi günü, aktivistlerin iki yerde kampanyanın adını ve bir yerde kent sakinlerine bir mesajı içeren pankartlar asmasıyla başlatıldı. 17 Kasım'da tabelalardan biri, halka onu düşündüklerini anlatmaya çalışan geliştirme şirketi REDSTONE'ın uzun bir reklam afişinin bir kısmını kapatmak için sokağa yerleştirildi. Şehrin bu kısmı, birkaç yıldır var olan Galerie Shantovka alışveriş merkezi veya ikinci yarıda faaliyete geçen ofis binası gibi REDSTONE projeleriyle dolup taşıyordu ve olmaya devam edecek. 2021 ve yakınlarda - Kosmonautů caddesinde yer almaktadır. Aynı mesaj, bu sefer iki küçük pankarta bölünmüş olarak, Olomouc'un uğrak köprülerinden birine yerleştirildi.

Ertesi gün anarşist federasyonun internet sitesinde yukarıda bahsi geçen yazı yayınlandı. Gün içinde, kampanyanın iletişim kısmı şehir merkezinde ve gösterici olarak Galeria Shantovka girişinin önünde, yoldan geçenlere broşür dağıttığımızda başladı. Aktivistler, önümüzdeki üç gün boyunca, yoldan geçen son kişinin kampanyanın kendisine yönelik toplam üç yüz parçanın son nüshasını alıp etkili bir şekilde sona erdirdiği Cuma gününe kadar dağıtıma devam etti. Diğer elli broşür daha sonra çeşitli halka açık yerlere dağıtılmak üzere yerleştirilmek üzere ayrıldı. Yaklaşan bazı kişilerin onları almakla kalmayıp aynı zamanda tartışmaya ilgi göstermesi ve soruları olması bizi mutlu etti. Tartışılanların çoğu bizim görüşümüze katıldı. Bazıları, ne yazık ki, yaşam alanı sağlamadaki sorunların kendilerini de etkilediğini itiraf etti. Sunulan broşürü almayanlar arasında, bazen barınma güçlüğünün kendilerini ilgilendirmediği iddiası duyuldu.

AF Olomouc'un bir üyesi bu deneyimi şöyle değerlendirdi: "Etkinliğe katılanlardan biri olarak, bunun tamamen benzersiz bir tepki olmamasına tatsız bir şekilde şaşırdım. Kampanyamızın hedeflerinden biri, sistemin genel şekli ve içindeki yaşam konusunda her birimizin ortak sorumluluğu konusunda toplumda farkındalık yaratmaktır. Muhtemelen, barınma sorununu inkar edenlerin bir kısmı, ya satın almanın daha avantajlı olduğu bir zamanda kendi konutunu edindiği için şanslıydı ya da kabul edilebilir bir kira bulabildiği için şanslıydı. Ek olarak, küçük bir yüzde şüphesiz nüfusun ekonomik olarak ayrıcalıklı katmanlarına aittir. İyi maaş alan bir işin kaybı, beklenmedik masraflar, uzun vadeli sağlık sorunları, ipotek faizindeki bir değişiklik, kiradaki artış, enerji fiyatları, diğer birçok malın fiyatları veya başka herhangi bir şey, bazıları için kendi durumlarını daha da kötüleştirebilir. onlardan. Bencil ve dar görüşlü bireyciliğin aksine, dayanışma ilkelerinin ve uygun olmayan konutlar da dahil olmak üzere sorunlara aşağıdan ortak çözümlerin rasyonel ve ahlaki olduğuna inanıyoruz."


Olomouc sokaklarında yoğun bir şekilde eğitim vererek, tartışarak ve yalnızca bu şehrin sakinlerini ilgilendirmeyen bir konuda ilgi uyandırmaya çalışarak geçirdiğimiz beş günün ardından, en azından önerdiğimiz çözümler hakkında bazı yansımalar bekleyebileceğimizi umuyoruz. altında veya diğer seçeneklerde. En iyi ihtimalle, bu kampanyadan sonra, bu konuyla ilgilenenler bizimle iletişime geçecek ve aktif olarak katılacaktır.

https://www.afed.cz/text/7931/za-mesto-pro-lidi-nikoli-zajmy-developeru
________________________________________
A - I n f o s Anartistlerce Hazirlanan, anartistlere yonelik,
anartistlerle ilgili cok-dilli haber servisi
Send news reports to A-infos-tr mailing list
A-infos-tr@ainfos.ca
Subscribe/Unsubscribe https://ainfos.ca/mailman/listinfo/a-infos-tr
Archive http://ainfos.ca/tr
A-Infos Information Center