A - I n f o s

a multi-lingual news service by, for, and about anarchists **
News in all languages
Last 40 posts (Homepage) Last two weeks' posts Our archives of old posts

The last 100 posts, according to language
Greek_ 中文 Chinese_ Castellano_ Catalan_ Deutsch_ Nederlands_ English_ Français_ Italiano_ Polski_ Português_ Russkyi_ Suomi_ Svenska_ Türkçe_ _The.Supplement

The First Few Lines of The Last 10 posts in:
Castellano_ Deutsch_ Nederlands_ English_ Français_ Italiano_ Polski_ Português_ Russkyi_ Suomi_ Svenska_ Türkçe_
First few lines of all posts of last 24 hours | of past 30 days | of 2002 | of 2003 | of 2004 | of 2005 | of 2006 | of 2007 | of 2008 | of 2009 | of 2010 | of 2011 | of 2012 | of 2013 | of 2014 | of 2015 | of 2016 | of 2017 | of 2018 | of 2019 | of 2020 | of 2021 | of 2022 | of 2023

Syndication Of A-Infos - including RDF - How to Syndicate A-Infos
Subscribe to the a-infos newsgroups

(tr) Czech, AFED: Büyümeme ve tembellik hakkı için - Bu yılki anarşist 1 Mayıs'ta konuşma (ca, de, en, it, pt)[makine çevirisi]

Date Wed, 17 May 2023 08:21:22 +0300


Bugün, İşçi Bayramı'nda, dünyamızı altüst edenin kapitalizm altındaki emeğin olduğunu hatırlamak yerinde olacaktır. İşçi hareketlerinin sekiz saatlik işgünü için mücadele etmesi gerektiği gibi, sınıf mücadelesinde, meselenin sadece ahlaki yönü için değil, büyümeme ve aylaklık hakkı için mücadele etmemiz gereken bir aşamadayız. ama insanlığın hayatta kalmasından daha azı için değil. ---- Kamusal iklim tartışması on yıllar boyunca yön değiştirdi: 1960'lardan beri petrol şirketleri fosil yakıtların neden olduğu iklim değişikliğini saklıyor ve inkar ediyorken, bugün Shell'in web sitesinde yenilenebilir enerjiye nasıl yatırım yaptığını okuyoruz (bilmediğimiz şey şu: geçen yıl bile daha fazla petrol ve gaz çıkarımı için milyonlarca dolar yatırım yaptı). Yeşil kapitalizm toplumsal sorunları çözmediği gibi, her şeyden önce sonsuz büyüme ve gerçek sürdürülebilirlik kavramının bir arada olamayacağını görüyoruz. Sanki hayırsever ve cömert "özgecil milyarderler" fakirlere büyük ve hatta samimi yardımlar verirken, işleri yoksulluk ve sefaletin var olmasına neden oluyor. İnsan ve sözde yeşil yüzlü kapitalizm bile öldürür ve biz unutmayız.

Çevresel yıkım gelecekle ilgili bir mesele değil, şu anda yaşanıyor ve şu anda bunu en çok hissedenler öncelikle Küresel Güney ülkeleri. Sürekli ekonomik büyüme fikri doğrudan öldürmez: Rusya veya Çin gibi devlet totaliterleri dışında, gulag'a kimi hapsedeceğini emreden tek bir kapitalist lider yoktur. Zenginler bir masanın etrafında oturup bugün kimi idam edeceklerini düşünmezler. Bize bireysel sorumluluk yanılsaması veren liberalizmin en büyük tehlikesi burada yatar. Yalnızca yaşam tarzları nedeniyle en zengin %1'lik kesimin en yoksul %50'den daha fazla emisyona neden olmasına rağmen, önce kendimizden başlamamız gerektiği yanılsaması. Bu %1'in aksine, çoğumuzun başka seçeneği yok. Pek çok işçinin dünyanın yok oluşuna bilinçli ya da bilinçsiz olarak katkıda bulunmaktan başka seçeneği yok, çünkü onlar için güvencesiz çalışma, kendi yaşamlarını sürdürme ya da ailelerini geçindirme meselesi.

Çalışmanın başlı başına değerli ve saygın bir iş olduğu kafamıza kazınmıştır. Bu yüzden girişimciler bu kadar çok övülür: Ne de olsa kesinlikle "çok çalıştılar" ve biz de iş yapabilir ve "faydalı bir şeyler" yapabiliriz. Çalışmayan herkes toplumun bir asalağıdır, kısacası kötü ve aşağılık bir insandır, onu bir çukurda yatarken gönül rahatlığıyla bırakabiliriz. Belki biraz acıyıp topluma sözde entegre olmaya, başka bir deyişle fare yarışına geri dönmeye söz verdiğinde ona küçük bir ücret öderiz. Bununla birlikte, paradoksal olarak, çevresel felaketi geciktiren ve dünyamızı kurtaranlar kesinlikle daha az çalışmayı seçen insanlardır. Daha az çalışmak ve daha çok tembellik, sadece kendi çıkarları için gezegeni yağmalayan en zenginler için kapitalizmin çarklarında kum, sürdürülemez büyüme ve kâr demektir. Kapitalist kölelik olmadan ekonomik büyüme ve dolayısıyla çevre felaketi olmaz!

Limitler bizler, enerji demokratikleşmesinin uzun vadeli savunucularıyız. Bununla birlikte, kollektif enerji yönetimi sadece "bir tür işbirlikçi" olmamalı, topluluk yaşamının tüm çeşitliliğini ve hiyerarşik olmayan organizasyonu varsaymalıdır. Ne kadar doğru olursa olsun, sadece insanların güneş panellerini sübvanse etmek yeterli değil, enerji şirketlerini millileştirmek de yeterli değil. İnsanlar ekonomik olarak özgür olmadıkları sürece - hayatta kalma karşılığında bu dünyadaki zamanlarını, enerjilerini ve bedenlerini satmak zorunda kaldıkları sürece, hiçbir şey yapmama hakları olmadan, asla bu baskıya direnebilecek topluluklar yaratma kapasitesine sahip olmayacaklar. Aynı şekilde, insanlar paylaşacakları ve birbirlerinden öğrenecekleri alana ve zamana sahip olana ve bunun yerine öncelikle herkesi uysal, tabi bir konuma sokan mevcut okul sisteminde eğitilene kadar, o zaman hiç kimse bu tür toplulukları fiilen nasıl yaratacağını bilemeyecektir. Bu kısır döngüden çıkamazsak, asla gerçekten adil bir yeşil geçiş olmayacak, çünkü hepimiz ölümüne çalışacağız.

Her neyse, bunun bir konferans olması gerekmiyor ve Limits'te bile hala bu konuları tartışıyoruz - ve sorun değil. Devrimci mücadele deneylerle, yeni şeyler denemekle ve eğlenceyle dolu olmalıdır. Devrimin bile eğlenceli ve boş olması gerekiyor! Direnç göstermenin sayısız yolu var, sadece hayal gücünden korkmayın ve yaratıcı düşünceyi serbest bırakın. EPH'nin genel merkezini işgal etmek ve vergi ödemek için Křetínský'ye şarkı söylemek... dersler, etkinlikler ve arkadaşlar edinmekle dolu bir iklim kampı organize etmek... tıkalı bir kazı makinesinde ya da Kola Fabrikasının çatısında dinlenmek... tutukluluk hücresinde şekerleme... Bütün bunlar direniş buzdağının sadece görünen kısmı; herhangi birimizin katılabileceği direniş. Baskıyı kıralım ve eğlenelim ve takılalım!

Çevresel aktivizm, insanın hayatta kalması için bir zorunluluktur, ancak neden eğlenip kestirmiyorsunuz? En zenginler için sermaye değil, direniş, dayanışma ve eğlence yaratalım! Örgütlenelim, birleşelim ve unutmayalım ki uğrunda savaşmadığımızı kimse bize vermez!

https://www.afed.cz/text/7929/za-nerust-a-pravo-na-lenost
________________________________________
A - I n f o s Anartistlerce Hazirlanan, anartistlere yonelik,
anartistlerle ilgili cok-dilli haber servisi
Send news reports to A-infos-tr mailing list
A-infos-tr@ainfos.ca
Subscribe/Unsubscribe https://ainfos.ca/mailman/listinfo/a-infos-tr
Archive http://ainfos.ca/tr
A-Infos Information Center