A - I n f o s

a multi-lingual news service by, for, and about anarchists **
News in all languages
Last 40 posts (Homepage) Last two weeks' posts Our archives of old posts

The last 100 posts, according to language
Greek_ 中文 Chinese_ Castellano_ Catalan_ Deutsch_ Nederlands_ English_ Français_ Italiano_ Polski_ Português_ Russkyi_ Suomi_ Svenska_ Türkçe_ _The.Supplement

The First Few Lines of The Last 10 posts in:
Castellano_ Deutsch_ Nederlands_ English_ Français_ Italiano_ Polski_ Português_ Russkyi_ Suomi_ Svenska_ Türkçe_
First few lines of all posts of last 24 hours | of past 30 days | of 2002 | of 2003 | of 2004 | of 2005 | of 2006 | of 2007 | of 2008 | of 2009 | of 2010 | of 2011 | of 2012 | of 2013 | of 2014 | of 2015 | of 2016 | of 2017 | of 2018 | of 2019 | of 2020 | of 2021 | of 2022 | of 2023

Syndication Of A-Infos - including RDF - How to Syndicate A-Infos
Subscribe to the a-infos newsgroups

(tr) France, CNT-AIT, Anarchosyndicalisme #179: Sınıf mücadelesi gerçek bir ölümüne mücadeledir. (ca, de, en, it, pt, fr)[makine çevirisi]

Date Fri, 20 Jan 2023 09:53:45 +0200


Bundan sonra, Fransa'da bir grev olduğunda, bu grev zorunlu olarak sadece göbeklerini düşünen ayrıcalıklı insanlar tarafından yönetiliyor. BFMtv, Cnews, "Le Monde" gazetesi ve diğer az çok vasat editörler... gülmeden TOTAL ve EXXON petrol rafinerilerindeki işçilerin ayda yaklaşık 5000E kazandığını bildirdiler! ---- Kahretsin, gerçekten iyi maaşlı işler var, özgeçmişlerimizi göndermek için neyi bekliyoruz! ---- Bu arada nasıl oluyor da bu kadar az kişi başvuruyor? Bu basit canım, insanlar, özellikle işçiler arasında (çok sayıda işsiz insan genellikle işçi olarak çalışır), çalışmak istemeyen ve işsizlik maaşı almak için Pôle Emploi'de ad vitam æternam olarak kalan tembel insanlardır. topluluk için zorunlu olarak pahalı olan; "Bu insanlar ne büyük bir nezaket eksikliği, bu bir skandal! "Bu haber kanallarının ortalama bir gazetecisinin dediği gibi.

Şaka bir yana, rafineri çalışanlarının ortalamanın üzerinde bir maaş aldıkları doğrudur, ancak kesinlikle ayda 5000E değil ve bunu öğrenmek için, çeşitli ikramiyeleri dahil etmekten kaçınarak, özellikle bu kişilerin kazandığı saat ücretine bir göz atmalısınız. hak ettikleri ve yine de maaşı biraz "çarpıtan". "Le Monde" gazetesinin iddiasının aksine. Çünkü kendimizi işsiz veya emekli bulduğumuzda, idari hizmetler esas olarak çalışma süremiz boyunca sahip olduğumuz saat ücretine dayanmaktadır. Ve genel olarak, kişinin "iyi bir yaşam" kazandığı işçi zanaatları, neredeyse her zaman tehlikeli işlerdir; burada, kişi her gün hayatını riske atar, genellikle sağlığa zararlıdır ve genellikle sürekli olarak maruz kalınması nedeniyle yaşam beklentisi azalır. çeşitli kimyasallar ve çeşitli kanserlere neden olan diğer zırvalıklar... Devletin işçi ile patron arasında dayattığı bir "anlaşma"dır bir bakıma.

Normalde, yasalara (yani burjuvazinin dikte ettiği oyunun kurallarına) göre şirketler, çalışanlarının güvenliğini sağlamak ve fiziksel ve zihinsel sağlığını korumak için gerekli tüm önlemleri almakla yükümlüdür ( INSEE'de beyaz üzerine siyahla yazılmıştır) İnternet sitesi).

Endüstrideki birçok meslekte, işçiler genellikle tehlikeli ürünlere, fiziksel kısıtlamaları, hızı, baskıyı, kademeli çalışma saatlerini, yorgunluğu birleştiren işlere maruz kalırlar; bu meslekler genellikle fiziksel olarak zordur, endüstrideki çoğu işçi, yaşlandıkça, mutlaka zihinsel veya fiziksel sağlık sorunları. Manuel işlemler genellikle kariyerinizin sonunda en zor ve en kötü ödenen ve en az dikkate alınan ve az ya da çok ödediğiniz işlemlerdir.
Yine INSEE'ye göre Fransa'nın kuzeyinde işçilerin %35'i kimyasal maddelere ve %13'ü kanserojen kimyasallara maruz kalıyor.Bu riskler endüstrideki birçok mesleğin doğasında var, aynı zamanda temizlik, tarım ve hatta sağlıkta da var.

Ve sonra, bu arada, burjuva solu "buzlanmayı yeniden sağlamak" için bundan yararlanmak istiyor ve muhtemelen seçmen avlamak için bu toplumsal çatışmalardan yararlanıyor. 16 Ekim 2022 Pazar günü, sermayenin solu (ATTAC, LFI, PS, EELV, NPA, PCF, POI, vb....), iki "DJ" ile "pahalı hayata" karşı olağan panayırını bizlere sundu. Kalabalığı ısıtmak için. Burjuva toplumu ve kapitalist sömürü konusunda bizimle aynı fikirde olduklarını söyleyebilirler, bunun içinde yaşadığımız toplum içinde hak ve özgürlüklerin de talep edilmesi olduğunu söylemek için acele edecekler. Başta grev hakkı, sendikalaşma, örgütlenme hakkı, tüm bunlar işçi sınıfının gidişatı ve demokrasi adına. Bu sözde "hakların" ancak yasallık, hatta adalet karşısında sadakat (burjuva, hep aynı) gibi belirli koşullarda verildiğini söylemeyi unutarak ve mümkünse İşverenleri çok fazla rahatsız etmeden, ve bu "haklardan" herhangi birine bir gecede itiraz edilebilir.

Gerçek şu ki, her gün sağlığımızı, gücümüzü, enerjimizi, beynimizi, alın terimizi, kanımızı, hastalığımızı, bazen ölümü bırakarak sermayenin hizmetinde değer üreterek kendimizi tüketiyoruz. Burjuvazi bize tartışma, sendikalaşma ve sözde temsilcilerimizi çalışmamızın bedelini müzakere etmek için gönderme hakkı veriyorsa, bu toplumda işverenlerimizle ve ülkenin liderleriyle, büyük başkanlarla hala eşit değiliz. bankalar, CAC 40 hissedarları. Bu burjuvalar, Fransa bölgesinde çok fazla grev olduğundan yakındıklarında, gayri resmi olarak, onların kanunları ve adaletleri önünde eşit değiliz. F.O veya CFDT gibi sendikalar, "sosyal avantajlar" elde edebilmek için işverenlerle diyaloğu, tartışmayı savunurlar, ancak bu kadar eşit olsaydık, tartışmalar ve diyaloglar yalnızca toplumdaki varlıklı sınıflarla eşit düzeyde olma durumu.

Bununla birlikte, toplu işten çıkarmalara karşı, ücret artışları ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi taleplerimizin İşverenler için bile meşru olduğu açıktır (neredeyse hepsi...), ancak bu İşverenler için, ister endüstriyel, ister tarımsal veya üçüncül olsun, kendi işleri olan özel mülkiyetlerini "korumak" bir o kadar meşru görünüyor, durum aynı. DGSI'nin grevcilere müdahale etmesi anlamına gelse bile (aslında grevi durdurmak için RTE yönetimi, terörle mücadele polislerini çağırdı. "Youtube"daki "BLAST" ve "Regard" kaynakları), onları yere indirdi, hatta onları intihara sürükler (youtube'da hep aynı kaynaklar "BLAST" ve "Regard"). Yani işler açık, emir verenler ekonomik güce sahip olanlar ve gerekirse sizi zorla tekrar işe koyabilecek olanlardır.

Çalışma süresinde gerçek bir azalma ve ücretlerde gerçek bir artış için mücadele edecek gerçek bir proleter örgütle karşı karşıya kalan sermayenin, çalışanların örgütlenme, toplanma, basın ve sendikalaşma haklarını tanımakta hiçbir çıkarı olmayacaktır çünkü bunlar kaçınılmaz olarak kâr oranlarına ve kutsal ulusal ekonomilerine zarar verir. Ve iddia etmeyi sevdiği tamamen demokratik bir toplum, tüm polisleri, adaleti ve aynı zamanda sendikalar ve sosyal hizmetler gibi polis yardımcılarıyla dünyadaki herhangi bir devlet gibi baskı yoluyla pençelerini salacaktır.

Bir çok işyerinde fiziksel olarak bozuk insanlar var, fabrikalarda, havacılık veya otomotiv müteahhitlerinde yıllardır katlandığı çalışma koşulları ile ilgili sağlık sorunları olan kaç kişi var? Daha önceki sayılarımızda bahsettiğimiz havacılık alt yüklenicisi Mecachrome gibi bir kutuda, orada çalışan işçilerin çoğunun sağlık sorunları, boktan çalışma koşulları, kademeli çalışma saatleri, psikolojik baskı; bu sözde zenginlerin alaycı maaşları var, "Monde" gibi büyük Paris yazılı medyasından bir "yıldız" karalamacının oraya gelip bunu kendisinin anlayacağından şüpheliyim.

İşçi ve devrimci anarşizmin mücadelesi, daha yüksek ücretler veya çalışma koşulları için acil taleplerin ötesinde, ücretli emeğin ortadan kaldırılması ve yeryüzünde anarşist-komünizmin gelişi için bir mücadeledir. Bu arada, hayatımızı elimize almamızda hiçbir çıkarı olmayan devlete ve onun kuluçkalarına karşı dikkatli olarak, her gün işyerinde, mahallelerimizde adım adım savaşalım.

http://cntaittoulouse.lautre.net/spip.php?article1285
________________________________________
A - I n f o s Anartistlerce Hazirlanan, anartistlere yonelik,
anartistlerle ilgili cok-dilli haber servisi
Send news reports to A-infos-tr mailing list
A-infos-tr@ainfos.ca
Subscribe/Unsubscribe https://ainfos.ca/mailman/listinfo/a-infos-tr
Archive http://ainfos.ca/tr
A-Infos Information Center