A - I n f o s

a multi-lingual news service by, for, and about anarchists **
News in all languages
Last 40 posts (Homepage) Last two weeks' posts Our archives of old posts

The last 100 posts, according to language
Greek_ 中文 Chinese_ Castellano_ Catalan_ Deutsch_ Nederlands_ English_ Français_ Italiano_ Polski_ Português_ Russkyi_ Suomi_ Svenska_ Türkçe_ _The.Supplement

The First Few Lines of The Last 10 posts in:
Castellano_ Deutsch_ Nederlands_ English_ Français_ Italiano_ Polski_ Português_ Russkyi_ Suomi_ Svenska_ Türkçe_
First few lines of all posts of last 24 hours | of past 30 days | of 2002 | of 2003 | of 2004 | of 2005 | of 2006 | of 2007 | of 2008 | of 2009 | of 2010 | of 2011 | of 2012 | of 2013 | of 2014 | of 2015 | of 2016 | of 2017 | of 2018 | of 2019 | of 2020 | of 2021 | of 2022 | of 2023

Syndication Of A-Infos - including RDF - How to Syndicate A-Infos
Subscribe to the a-infos newsgroups

(tr) France, UCL AL #333 - Ataerki Karşıtlığı, Emirler: Grossophobia, başka bir tıbbileştirilmiş kadın düşmanlığı (ca, de, en, it, pt, fr)[makine çevirisi]

Date Fri, 20 Jan 2023 09:53:14 +0200


Fatphobia, şişman insanların baskı altına alınmasını ifade eder. Fransa'da her yıl binlerce insan, zayıf kalma kararlarıyla karşı karşıya kaldığında, tıp mesleğinin dayattığı ameliyatlara başvuruyor. Kadınlar bu tedbirlerin ve sonuçlarının ilk kurbanlarıdır. ---- Kızken ve nesnel bir şekilde fazla kilolu olmaktan bahsettiğimizde sıklıkla aldığımız bir tepki ünlüdür " ama hayır, öyle söyleme, sen çok güzelsin ! ". Olumlu olması ve iyi niyetlerle dolu olması amaçlanan, ancak içinde evrimleştiğimiz düşünce çerçeveleri hakkında çok şey söyleyen bir cümle. Zayıflık ve güzellik el ele giderse, bu ilişkinin tersinin şişman insanların yaşamlarında somut ve genellikle şiddetli maddi sonuçları olur.

Şişman insanların maruz kaldığı ayrımcılık, ister özel ister kamusal alanda olsun, genellikle büyük ölçüde hafife alınır ve en aza indirilir. Özellikle, cinsiyet azınlıklarına mensup şişman insanlar, kendilerini yetenekçilik ile (trans)kadın düşmanlığı arasındaki kavşakta buluyorlar; bu, bu baskılar yelpazesinde en aşağılayıcı bir yer ve bu insanlar aynı zamanda ırkçılığa maruz kaldıklarında daha da belirgin hale geliyor. İşleyiş mekanizması basittir: kadının toplumdaki yeri (diğer şeylerin yanı sıra) arzu edilen bir vücuttur.

Normun bir vektörü olarak çevre
Şişman bir piliç olduğunuzda (veya genel olarak sakat bir vücuda sahip olduğunuzda), en yaygın, sıradan şiddet, bir kadın olarak yerinizi sorgulamaktır. Arzulu değil misin? O zaman gerçek bir kadın değilsin. Aslında, şişman vücutlar üzerinde en çok uygulanan sosyal baskı " normale " dönüş baskısıdır ve kadınlar için bu, zorunlu olarak arzu edilirlik emriyle birleştirilir.

Bedenler üzerinde şiddetli, mahrem ve uzun süreli bir denetimin uygulandığı ilk yer aile çevresidir. Çevre, en iyi ihtimalle yersiz olduklarını anlamalarını sağlamak için, çok genç yaşlardan itibaren de dahil olmak üzere şişman insanlara açık veya sinsi (veya her ikisi birden) baskı uygular. Aile portresinde biraz leke yaptı diyelim.

Aile kurumunun bir uzantısı olarak : okul. Vücutların akran kontrolü, özellikle ergenlik döneminde yaygın bir uygulamadır. Alay, reddedilme ve hatta taciz günlük hayatın bir parçasıdır, o kadar ki şişman ve şişman gençler, gerçekten hiç bitmeyen ve ilkokuldan itibaren başlayabilen gerçek bir grosofobik şiddet sürekliliğine maruz kalırlar. Aşağılayıcı lakaplar, spor emirleri, yemek kontrolü, iğrenç sözler, zorbalık, şişman ve şişman gençleri bedenlerinden nefret etmeye itmek ve çıkıntı yapan en ufak bir çıkıntıda onlardan kurtulmak istemek için her şey iyidir.

Bu heteronormatif sosyal kontrolün etkileri genellikle, ilgili insanları yaşamları boyunca belirleyen travmatik ve derin psikolojik sonuçlara sahiptir.
Emmanuel Dufour
uyum sağlamak için kendini yaralamak
Kızlarda bu baskı o kadar ağırdır ki zayıf vücutları da etkiler. Kilo alımının gölgesi herkesin üzerinde asılı kalır ve onunla birlikte utanç ve yeme bozuklukları (TCA) alayı. Görüş hattında : arzu edilebilirliği. " Dikkat et, şişmanlarsan erkekler seni artık istemez ! "Düzenli olarak kızların sırasını bir düzine, bazen daha az hatırlatıyoruz. Mesaj açık: değeriniz, erkeklerin size duyduğu arzunun derecesi ile ölçülüyor ve eğer şişmansanız, o zaman değersizsiniz. Bu heteronormatif sosyal kontrolün etkileri genellikle travmatik ve derin psikolojik sonuçlar doğurur ve bu, ilgili insanları vücutlarının normale döndüğü zamanlar da dahil olmak üzere yaşamları boyunca damgasını vurur. Kişi şişman ya da şişman olmaktan asla vazgeçmez.

Vücudun bu kontrolü de önemli bir aktör tarafından yürütülür: tıp camiası. Kadınların arzu edilen kiloya ulaşmak için kullandıkları, genellikle tehlikeli davranışlara yol açan ve yeme bozukluklarına yol açabilen diyet tekniklerinin banallığını biliyoruz. Obez vücutlar için bu mantık uç noktalara itilir ve diğerlerinden farklı olarak sağlık profesyonelleri tarafından pilot olarak uygulanır, denetlenir ve onaylanır.

Yine geçerli önyargıları gizleyen ve aşırı kilonun neden olduğu gerçek komorbiditelerle çok az ilgisi olan bir " sağlık " sorusu kisvesi altında, obezler tıp mesleği tarafından sert cerrahi operasyonlara ve genellikle ciddi sonuçları olan istilacı operasyonlara itilir. günlük yaşamlarında ve... sağlıklarında !
Nitekim midenin yutkunma kabiliyetinin azaltılmasından (gastrik bant, tüp, bypass vb.) oluşan ve çoğu geri dönüşü olmayan bariatrik ameliyatlara, olağan cerrahi riskler, beslenme yetersizlikleri ve bazen de bunu imkansız kılan komplikasyonlar eşlik etmektedir. normal bir diyete dönmek için.

Bunun zaten özellikle TCA'lara maruz kalan bir popülasyon olduğunu bildiğimizde şüpheli bir sonuç. Hele ki bu ameliyatların psikolojik sonuçları doktorlar tarafından nadiren ortaya konulduğu ve çoğu zaman da en aza indirildiği için, ameliyatların yan etki listelerinde yer almıyorlar. Aslında operasyon öncesi ve sonrası psikolojik takipler her zaman yapılmaz ki bu da ciddi sonuçlar doğurur. 2016 yılında yapılan bir araştırma, "ameliyattan, aşırı alkol, uyuşturucu, ilaç veya kendi kendine yaralanma sonrasında intihar riskinin  %50  arttığını " göstermektedir.[1]

Merakla, bu ameliyatlar için bastıran doktorların konuşmalarında sağlık sorunu bu noktada buharlaşıyor gibi görünüyor. Bir başka rakam: Bu ameliyatların %82'si kadınlar tarafından yapılıyor. Ataerkil önyargıları ve tıbbi hizmetlerde ve özellikle de cerrahi hizmetlerde erkeklerin oranını bildiğimizde hesaba katılması çok daha ilginç olan bir unsur. Erkek sınıfının kadınlar üzerindeki denetimi burada da tıp kurumu tarafından meşrulaştırılmakta ve pekiştirilmektedir.

Vücut yağını öldür
Genellikle " son şans " operasyonları olarak sunulan operasyonların yaşam kalitemiz ve sağlığımız üzerindeki sonuçlarının itibarsızlaştırıldığı ve en aza indirildiği açıktır. Vücutlar artık şişman olmadığı sürece, o zaman önemli değil. Mesaj her zaman aynı olmuştur: Hayatlarımız zayıf insanlarınkine değmez. Ve kadınlar olarak erkeklerin bakışları dışında var olmazlar. Ve bizi bu koca bedenden çıkarmak için her şey yolunda, bu bizi öldürmek anlamına gelse bile.

Audrey (UCL Saint-Denis)

Doğrulamak

[1]"Beş rakamlı obezite cerrahisi", Lemonde.fr.

https://www.unioncommunistelibertaire.org/?Injonctions-Grossophobie-une-autre-misogynie-medicalisee
________________________________________
A - I n f o s Anartistlerce Hazirlanan, anartistlere yonelik,
anartistlerle ilgili cok-dilli haber servisi
Send news reports to A-infos-tr mailing list
A-infos-tr@ainfos.ca
Subscribe/Unsubscribe https://ainfos.ca/mailman/listinfo/a-infos-tr
Archive http://ainfos.ca/tr
A-Infos Information Center