A - I n f o s

a multi-lingual news service by, for, and about anarchists **
News in all languages
Last 40 posts (Homepage) Last two weeks' posts Our archives of old posts

The last 100 posts, according to language
Greek_ 中文 Chinese_ Castellano_ Catalan_ Deutsch_ Nederlands_ English_ Français_ Italiano_ Polski_ Português_ Russkyi_ Suomi_ Svenska_ Türkçe_ _The.Supplement

The First Few Lines of The Last 10 posts in:
Castellano_ Deutsch_ Nederlands_ English_ Français_ Italiano_ Polski_ Português_ Russkyi_ Suomi_ Svenska_ Türkçe_
First few lines of all posts of last 24 hours | of past 30 days | of 2002 | of 2003 | of 2004 | of 2005 | of 2006 | of 2007 | of 2008 | of 2009 | of 2010 | of 2011 | of 2012 | of 2013 | of 2014 | of 2015 | of 2016 | of 2017 | of 2018 | of 2019 | of 2020 | of 2021

Syndication Of A-Infos - including RDF - How to Syndicate A-Infos
Subscribe to the a-infos newsgroups

(tr) Argentina, ICL-CIT, FORA: organizacion-obrera #93 - DÜNYA HAREKETLERİ (ca, de, en, it, pt)[makine çevirisi]

Date Wed, 16 Nov 2022 08:35:48 +0200


-Hayır, Irupé, İşçi Hareketi ve işçilerin mücadeleleri 1945'te başlamadı. Çok daha erken başladı ve dünyanın farklı yerlerinde ve farklı zamanlarda oldu. Sadece doğduğunuz gezegenin bu bölümünde değil. ---- -Ama efendim evimde dedem söylemiş, dedem yalan mı söylüyor? ---- -Hayır, Irupé, büyükbaban yalan söylemiyor. Olan şu ki, büyükbabanız bazı detayları unutmuş olabilir, çünkü bölge hareketliyken, her yerde meydana gelen farklı sosyal durumlar nedeniyle çok küçüktü. Ve okudukları o zamanın hükümeti tarafından sağlandı, bilgilerin bir kısmına sahip olmak dedenizin suçu değil, dedenizin yalan söylediğini düşünmeyin, anlıyor musunuz? ---- -Hummmm, o zaman efendim, neden bana daha iyi anlatmıyorsunuz? Bak, burada bir defterim var, üzerine yapıştırdığım çıkartmayı beğendin mi?

- Bakalım, görelim mi? oh, ama ne kadar güzel, nasıl parlıyor, Irupé. Nereden aldın?

-Annem yapıp satıyor ya da plazada başka kadınlara satıyor. Pazartesi sana bir tane getireceğim.

-Hayır, getirme Iru, hangi meydanda olacağını söyle, ben de ona hazırladığım lezzetli reçelleri alırken yanına geleyim.

-Ehhhhh, evet efendim, anneme sorar sonra söylerim. Ama dostum, o bana depremleri anlatacaktı... eh hayır, hee hee hee, işçilerin hareketlerinden, yani.

-Pekala, siz de kulaklarınızı hazırlayın aşklarım, sınıfta kalan bu kısa zamanı değerlendirelim ve size söyleyeyim, isterseniz bir kağıda yazabilirsiniz, notla olmaz yani Beni korkutma, o küçük yüzleri çıkar, hee hee hee.

Çok, çok kısa bir şekilde, size söyleyeceğim ki, 1700'lerde Avrupa'nın köylüleri vebalar, kıtlıklar, sefalet tarafından zulme uğradıklarında, onların aklına ilk olarak köye gitmek geldi.

büyük şehirler, "x" üretimini detaylandırmak için hammaddeleri alan şehirler.

Köylüler zaten patronlar ve krallar tarafından ya kendi tarlalarında ya da kiralanmış tarlalarda sömürülüyordu.

-Kiralık nedir efendim?

-Çok güzel soru Newen, demek ki bu toprakların belirli bir sahibi varmış ve o arazi sahibinin kendisi değil de başkaları ekmiş, genel olarak bir köylü ailesi varmış ve hasat zamanında sahibine vermek zorunda kalmış. o arazinin hasadının muazzam bir kısmı o kira için ödeme olarak ve araziyi kim çalıştırdıysa aslında ailesiyle birlikte yaşamak zorunda olduğu küçük bir kısmı tuttu - az ya da çok bir kira gibiydi - onu aldın mı? , hayır? Yoksa tekrar anlatacağım.

-Hayır efendim, doğru anladım, yani bütün işi köylüler yaptı ama tarla sahibi hemen hemen her şeyi tuttu, ne kadar gaddar ve gaddar!

-Evet çok haklısın aman tanrım böyle oldu. Kısacası bugün bahsetmeyeceğimiz bu ve benzeri istismarlar sonucunda köylüler şehirlere doğru seferber oldular.

Ama iyi vakit geçirmediler, tam tersine her şey daha da kötüye gitti, orada daha da sömürüldüler, erkeklerin, kadınların ve hatta sizin gibi çocukların çalışma koşulları korkunçtu. Tamamen insanlık dışı.

- Oh, efendim, ne kadar çirkin! O zaman köylüler ne yaptı?

- O zamana kadar artık köylü değil, örgütlü işçilerdi. Birleşmeye ve fabrika sahipleri olan patronlarla yüzleşmeye başladılar ve işçilerin taleplerinden birinden bahsetmek gerekirse, işgücünün iyileştirilmesi, farklı görevlerin yerine getirilmesi için insan koşulları talep ettiler.

- Tanrım, dikkat ettiler mi?

-İlk başta görmezden gelindiler, o kadın erkek kavgası çok çetindi, fabrikaları bitkin bırakmadan, hastalanmadan ve insanları sefalet içinde bırakmadan, sadece makul bir ücret karşılığında, düzgün bir şekilde çalışmak istediler. aileleri, izin istedi vb. Arkadaşlar gördüğünüz gibi bugün talep ettiğimiz şartların hemen hemen aynısını talep ettiler.

-Meme!

Evet, Papatya?

-Yani, işçiler 1945'ten önce savaştı, değil mi?

-Tabii ki, çok, çok daha erken ve çıkış zili çalmadan önce sizi başka bir bilgiyle baş başa bırakacağım. Fırıncılar yüz yıldan daha uzun bir süre önce kendi birliklerini kurdular ve onların ve katılan diğer öğelerin mücadeleleri sayesinde bugün ikramiye, dinlenme ve diğer avantajlardan yararlanıyoruz. Ancak, köylüleri sömüren girişimcilerin o gizli tohumu her zaman vardır.

- Ne olur, onların başına gelen bizim başımıza gelebilir mi?

- Olur mu bilmiyorum ama biliyorum ki, eğer örgütlü kalırsak, iş yerlerimizde daha birlik içinde olursak, işçi meclislerinin kararlarına saygı duyulduğundan ve herkesin meslektaşlarına karşı anlayışlı olduğundan emin olduğumuz sürece. , aynı loncadan olsalar da olmasalar da, bence değil, o üzücü hikaye tekrarlanmayacaktı.

-Ehhhhhh, yupiiiiii efendim, bir daha olmayacak, şimdi küçüğüz ama büyüyünce fırıncı gibi olacağız değil mi?

-YESIIIIIIIII, IRUUUU!

RIIIIINNNNGGGGGGGG!

-Eh, peki, etkilenenlerle güzel bir hafta sonu geçirmek için Pazartesi günü görüşürüz, reklam panosu kolajı için ağaç yaprakları getirmeyi unutmayın.

-Hoşçakal seno Pil, oraya gittiğimde bugün öğrendiklerimi büyükanneme anlatacağım ve annem mutlu olacak.

-Mutlu, neden Irupé?

-Çünkü dedesiyle işçi hareketlerinin doğduğu yıl hakkında tartışıyor, hee hee hee.

-Haydi annenle büyükbabanın tadını çıkar Irupé, bırak tartışsınlar ama kavga etmesinler. Kavga yok, ha! Hee hee hee

https://organizacion-obrera.fora.com.ar/2022/09/05/movimientos-teluricos/
________________________________________
A - I n f o s Anartistlerce Hazirlanan, anartistlere yonelik,
anartistlerle ilgili cok-dilli haber servisi
Send news reports to A-infos-tr mailing list
A-infos-tr@ainfos.ca
Subscribe/Unsubscribe https://ainfos.ca/mailman/listinfo/a-infos-tr
Archive http://ainfos.ca/tr
A-Infos Information Center