A - I n f o s

a multi-lingual news service by, for, and about anarchists **
News in all languages
Last 40 posts (Homepage) Last two weeks' posts Our archives of old posts

The last 100 posts, according to language
Greek_ 中文 Chinese_ Castellano_ Catalan_ Deutsch_ Nederlands_ English_ Français_ Italiano_ Polski_ Português_ Russkyi_ Suomi_ Svenska_ Türkçe_ _The.Supplement

The First Few Lines of The Last 10 posts in:
Castellano_ Deutsch_ Nederlands_ English_ Français_ Italiano_ Polski_ Português_ Russkyi_ Suomi_ Svenska_ Türkçe_
First few lines of all posts of last 24 hours | of past 30 days | of 2002 | of 2003 | of 2004 | of 2005 | of 2006 | of 2007 | of 2008 | of 2009 | of 2010 | of 2011 | of 2012 | of 2013 | of 2014 | of 2015 | of 2016 | of 2017 | of 2018 | of 2019 | of 2020 | of 2021

Syndication Of A-Infos - including RDF - How to Syndicate A-Infos
Subscribe to the a-infos newsgroups

(tr) Sicilia Libertaria November 22: noel - ARKADAŞLARA (DİJİTAL) HIRSIZLIK (ca, de, en, it, pt)[makine çevirisi]

Date Wed, 16 Nov 2022 08:35:07 +0200


Yoldaşlardan çalmaktan daha nefret dolu bir davranış yoktur. On dokuzuncu yüzyılın sonunda, Schicchi, Merlino ve Malatesta'nın bir yandan ahlaki yargının göreliliğinin altını çizerek meşruiyetlerini uzun süre tartıştıkları hırsızlık sorunu (zenginleştirmek için çalan bir burjuvadır, sefilden çalan bir burjuvadır. zavallı, çocuklarını yemek için vermek için çalan bir gönül adamıdır, dava için çalan bir kahramandır) ve diğer yanda siyasi tutarsızlık (hırsızlık bireysel mülkiyeti reddetmez, onu hareket ettirir, onaylar ve devam ettirir. o) - burada burada dolaşan, soygun yapan cömert yoldaşların evlerinde veya nakit çaldıkları grupların ve gazetelerin ofislerinde kamp kuran bazı sözde anarşist bireycilerin kınanması gereken eylemlerine dönüştü. ---- Saflık bir yana, soyulan yoldaşlar, hırsızların kendileri için özlem duyduğu mal ve paraya "sahip olmaktan" suçluydu. Bu malların o zamanlar harekete açık olması, propaganda için, kitap ve gazete basmak, siyasi kurbanlara yardım etmek vb. için hizmet etmesi, hırsızların pek ilgisini çekmedi. Gerçekten de, birçok durumda, daha varlıklı yoldaşlarına, yazarlarına, aydınlarına ya da sadece eğitimli insanlara karşı bir intikam duygusu işledi. Bu davalarda kullanılan perde, yalnızca sözde bir sınıf farkı değildi ("toprak sahiplerinin" çoğu zaman hareketin iyiliği için mallarını ve yaşamlarını tehlikeye attıkları düşünüldüğünde gülünç), aynı zamanda devam eden tartışmadan ortaya çıkan bir özdeyişti: "Hırsızlık yok edildi. bireysel mülkiyetin kaldırılmasıyla". Hırsızlık ve bireysel mülkiyet arasındaki eşdeğerliğe dikkat çekmek yerine, bunu kendi kendini çözen bir şekilde yorumladılar, çalınan malları kendilerine "yeniden dağıttılar" veya "sosyalleştirdiler" ve bazen soyguncularla sert ve anlaşılmaz tartışmalara yol açtılar. Hırsız arkadaşları, zaman zaman birkaç dayak yemenin yanı sıra, bir yandan teorik olarak mülkiyet ve mülkiyet arasındaki çözülmemiş karışıklığa ve diğer yandan soyulanların hiçbirinin rapora gitmeyeceği gerçeğinden dolayı cezasızlık konusunda güvenebilirler. onları polise.

Bu, on dokuzuncu yüzyılın sonunda, ancak gerçeği söylemek gerekirse, fenomenin varlığı hiçbir zaman sona ermedi. Dijital çağda gerçekten de evrim geçirdi ve bugün anarşist hareketin hala büyük zorluklarla sürdürmeyi başardığı editoryal ve kamusal yapıların varlığını sorguluyor. Hasta bir vücuttaki keneler gibi, kontrolsüz maliyet artışı (kağıt, mürekkep ve gönderiler), okuyucuların doğal buharlaşması ve kendilerini dışarıya yansıtmadaki atalara özgü zorluklarla tehdit edilen yeni hırsızlar, yeni yayınları ele geçirmek, taramak için pratik yapıyorlar. ve ücretsiz olarak yayınlamak (şu an için para kazanmak için kullanmıyorlar ama geleceği kim ipotek edebilir?) Hiçbir ahlaki veya politik çekince, istek veya uyarı yok, özel mülkiyete büyük bir darbe indirebilmenin mutluluğunu yaşıyor. diğer yayıncıların ve özellikle haber vermeye daha az istekli olanların. Bu niyetlerini açıkça ortaya koyacak cesaretleri olsaydı ve en azından bunu bir editoryal proje haline getirselerdi, çünkü kendilerini iyi göstermek için keçi ve lahanaları karıştırmaktan başka bir çareleri yoktu!

Yazılı medyanın yok olmasına yol açan süreç, az çok genç ve az çok yetenekli okuyucular arasında ayrım yapılmasına rağmen, belki de kaçınılmazdır, ancak hızlandırılmalı ve tam olarak niş yayıncılığa zarar verecek şekilde gerçekleştirilmelidir. anarşist bir, diğer sözde anarşistler adına gerçekten paradoksaldır. Yine de çok az şey alacaktır: biraz anlayış, bir tutam sağduyu, daha az önyargılı ve daha işbirlikçi bir tutum, örneğin bir kitabın en az on yıl boyunca satabilmesi gerektiğini ortaya koymak - elbette kitap ticaretini kolaylaştırmak için değil. , sadece başkalarını basmak için gerekli kaynaklara sahip olmak - ve kaderiyle ilgili her kararın onu yazan ve basan kişi tarafından verilmesini sağlamak. Alternatif olarak, her şeyi dijital olarak yayınlamak zorunda kalırdık, aslında neredeyse hiçbir şey yayınlamazdık, yazarlarımızı büyük yayınevleriyle anlaşmaya ve büyük ölçekli dağıtıma (veremeyeceğimiz veya vermek istemediğimiz yasal korumalarla) gitmekte özgür bırakırdık. kendi kendini üretme ve bilinmeyen kalma olasılığı çok daha yüksektir. N.M.

https://www.sicilialibertaria.it/
________________________________________
A - I n f o s Anartistlerce Hazirlanan, anartistlere yonelik,
anartistlerle ilgili cok-dilli haber servisi
Send news reports to A-infos-tr mailing list
A-infos-tr@ainfos.ca
Subscribe/Unsubscribe https://ainfos.ca/mailman/listinfo/a-infos-tr
Archive http://ainfos.ca/tr
A-Infos Information Center