A - I n f o s

a multi-lingual news service by, for, and about anarchists **
News in all languages
Last 40 posts (Homepage) Last two weeks' posts Our archives of old posts

The last 100 posts, according to language
Greek_ 中文 Chinese_ Castellano_ Catalan_ Deutsch_ Nederlands_ English_ Français_ Italiano_ Polski_ Português_ Russkyi_ Suomi_ Svenska_ Türkçe_ _The.Supplement

The First Few Lines of The Last 10 posts in:
Castellano_ Deutsch_ Nederlands_ English_ Français_ Italiano_ Polski_ Português_ Russkyi_ Suomi_ Svenska_ Türkçe_
First few lines of all posts of last 24 hours | of past 30 days | of 2002 | of 2003 | of 2004 | of 2005 | of 2006 | of 2007 | of 2008 | of 2009 | of 2010 | of 2011 | of 2012 | of 2013 | of 2014 | of 2015 | of 2016 | of 2017 | of 2018 | of 2019 | of 2020 | of 2021

Syndication Of A-Infos - including RDF - How to Syndicate A-Infos
Subscribe to the a-infos newsgroups

(tr) Russia, avtonom: Powder in the Gears of System: Trends in Order and Chaos 64. Bölüm (24 Temmuz) (ca, de, en, it, pt)[makine çevirisi]

Date Thu, 4 Aug 2022 10:17:15 +0300


Merhaba! Bugün 24 Temmuz Pazar ve "Trends of Order and Chaos" podcast'imize devam ediyoruz. Bu 64. bölüm. İşte geçen haftanın gündeminden öne çıkanlar. ---- SoundCloud'dan dinleyin ---- 1. Doğru savaş ---- Birkaç aydır, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ve Rus Ordusu, karşılıklı olarak birbirlerini "sivil nesnelerle örtbas etmekle" suçluyorlar. Ya Rusya, Vinnitsa kentindeki sivil binalarda bir tür Ukrayna askeri toplantılarının yapıldığını iddia ediyor. Bu nedenle, konut binalarını seyir füzeleriyle yıktılar ve aynı zamanda sıradan barışçıl çocuklar ve yetişkinler öldü - sanki Ukrayna'nın kendisi suçlu, şehir merkezine askeri tesisler yerleştirmeye gerek yoktu. Aksine, Ukrayna istihbaratı Rusya'nın işgal altındaki Kherson'a konvoylar halinde "insani yardım" ile askeri malzeme sağladığını bildiriyor. Buna göre, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri bu kamyonlara saldırdığında Kremlin de suçlanıyor.

Tabii ki, bu argüman anlamsız. Birbirlerine karşı bir savaşta, devletler kaçınılmaz olarak sivil nüfusu yakalar ve kaçınılmaz olarak bunu gizlemek için kullanır - sadece etkili olduğu için. Özellikle Ukrayna için: silahların niceliği ve kalitesi açısından Rusya Federasyonu'na karşı hala ciddi bir kayıp yaşıyor ve bu nedenle kesinlikle tüm askeri birlikleri şehirlerden bombalanmak ve toz haline getirilmek üzere açık bir alana çekemez. Yani taraflar basitçe savaşı kazanmalarına yardımcı olan şeyi yaparlar.

Burada ilginç olan, herkesin, "savaş suçları" olmaksızın ve sivillere zarar vermeden savaşmak için "doğru bir yola" başvurmasıdır. Sanki Rus ordusunun davetsiz olarak Ukrayna'yı işgali artık bir "savaş suçu" değilmiş gibi. Tabii ki, herhangi bir emperyal saldırganlık gibiydi. Ukraynalılar bu saldırganlığı askeri güçle püskürtmeye çalışıyorlar ve bu anlaşılabilir.

Ama biz anarşistler olarak, bir tür "doğru", "uygar" savaşın mümkün olduğunu söylemek tuhaftır. Herhangi bir devlet savaşı, egemen sınıflar arasında bir egemenlik savaşıdır. Sıradan insanlara her zaman sadece ölüm, acı ve süzme kampları getirir. En iyi durumda (eğer bu bir savunma savaşıysa), insanların durumunu daha da kötüleştiremez, ancak bu da olası değildir.

Sivillerin yaşamını iyileştiren tek savaş, aynı zamanda toplumsal bir devrim olan sınıf savaşıdır. Toplumun sosyal ve ekonomik yapılarını yeniden biçimlendirir, onları daha adil ve toplumun mevcut gelişme düzeyine daha uygun hale getirir. Mevcut Rus saldırganlığının elbette bununla hiçbir ilgisi yok. Her ne kadar Ukrayna'da bu saldırganlığın etkisi altında bazı sosyal değişikliklerin gerçekleştiği söylense de, bunlar oldukça olumlu: tabandan öz örgütlenme, genel silahlanma, emperyal Kremlin propagandasından uzaklaşma.

2. Rusya'da Tepki
Saldırgan bir ülkede olması gerektiği gibi Rusya'da ekonomik bozulma ve siyasi tepki yaşanıyor. Savaşın başlangıcından bu yana, savaş karşıtı konuşmalarla ilgili ceza davalarında zaten 200 şüpheli ve sanık ve ordunun itibarını zedelemeye yönelik 3.303 idari protokol var. Bunlar henüz "kitlesel baskılar" değil, önemli olanlardır ve bunların dereceleri kuşkusuz daha da artacaktır.

Bu koşullar altında, anarşistlerin son yıllarda ne konuştukları daha da netleşiyor. Şimdi Rusya'da seçimler (belediyeler bile) gibi geleneksel siyasete katılmanın bir anlamı yok. Bir mucize eseri seçilmenize izin verilse bile, bir seçimle karşı karşıya kalacaksınız: ya zikzak çizin, alnınıza bir Z çizin ve savaşı destekleyin ya da hapse girin (Gorinov, Yashin vb. gibi). Rusya Federasyonu'ndaki kukla "seçimler" ile rejimi değiştirmek mümkün değildir. Siyaset sokak ve radikal olmalıdır.

Yashin gibi hapse girmek zorunda değilsin. Aktif olun, aynı zamanda akıllı olun: oturmamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Sözde "Rusya Federasyonu"nu daha özgür kılmak için her birinizin bu podcast'i dinlemesi gerekiyor. Propagandaya karşı savaşın, "seçimleri" boykot edin ve savaşa her türlü desteği verin. Sistemik partilerin, resmi sendikaların ve benzerlerinin dışında örgütlenir. Her şeyden önce çalıştığınız ve yaşadığınız yeri düzenleyin. Rusya'daki devlet sistemi paslı ve gıcırdıyor - dişlilerindeki herhangi bir toz onları uzun süre durduruyor. Bugün gerçek anti-faşizm budur.

3. Antifund projesi
Çok uygun bir şekilde, Antijob ve diğer iyi girişimlerden yoldaşlarımız, grevleri desteklemek ve işten çıkarmalar ve kesintiler sırasında işçi haklarını korumak için Antifund projesini oluşturdular.

"Antifund" yardımcı olur:

Siyasi görüşleri nedeniyle işyerinde baskı yaşayan kişiler;

Mesai saatleri içinde üstleri tarafından çeşitli şekillerde "özel harekata" destek vermeye zorlanan kişiler;

Savaş karşıtı bir pozisyon nedeniyle yasa dışı olarak işten çıkarılan veya işten çıkarılan kişiler (toplu mektup imzalamak, mitinglerde gözaltına alınmak, sosyal ağlardaki metinler için vb.);

İşten çıkarıldıktan sonra görüşleri nedeniyle tazminat ödenmeyen kişiler;

Görüşleri nedeniyle işe alınmayan kişiler;

İşyerinde bir taban sendikası örgütlemeye veya grev yapmaya kararlı, ancak bunu nasıl yapacağını bilmeyen insanlar.

Sadece bot @antifund_bot telgrafında değil, yasal olarak da yardım isteyebilirsiniz.

4. Runet'in yıkımı devam ediyor
Savaşla bağlantılı olarak Kremlin, Rus internetini tüm hızıyla yok etmeye devam ediyor.

Bu hafta Roskomnadzor, özgür ansiklopedi Wikipedia ve Twitch akış hizmetine karşı sözde "zorlayıcı önlemler" kullanacağını duyurdu.

Buradaki "zorlayıcı önlemler", "arama motorlarını, kullanıcıları bu hizmetler tarafından Rus mevzuatının ihlali hakkında bilgilendirmeye zorlamak için." Bu, elbette, öncelikle Kremlin'in Ukrayna'yı işgali hakkındaki bilgileri ifade eder.

Bu önlemler neredeyse yalnızca Yandex için geçerlidir. Google'ın Rus bürokratlarının bu tür taleplerini önemsemediği ve diğer arama motorlarının Rusya pazarında mikroskobik paylara sahip olduğu açık. Büyük olasılıkla Yandex, Roskomnadzor'un emirlerine boyun eğecek ve arama sonuçları "Wikipedia Rus yasalarını ihlal ediyor" gibi zarlarla dolu olacak. Yandex'in son zamanlarda Kremlin'in altında ne kadar sıklaştığı göz önüne alındığında, bu onu kullanmayı bırakmanın başka bir nedeni. Bu hızla, yakında Vkontakte kadar zehirli olacak - umarız Vkontakte'yi uzun zaman önce terk etmişsinizdir. Değilse, mümkün olan en kısa sürede ayrılın, Rusya'daki insanları esas olarak VK'dan gelen malzemelere göre yerleştiriyorlar.

Bu arada, İnternet sansürü ile ilgili başka bir haber - Roskomnadzor, mahkeme kararından iki ay sonra Tor tarayıcı sitesinin engellemesini kaldırdı. Tor, diğer şeylerin yanı sıra, ISS'nizden gelen bir İnternet isteğinin nihai hedefini maskeleyerek engellenen siteleri açmanıza olanak tanır.

Bu, şimdi en azından Rusya'dan TorBrowser'ı indirebileceğiniz anlamına gelir. İşe yarayıp yaramayacağı başka bir soru. Aslında, Tor ağının (trafiğin yeniden yönlendirildiği) düğümleri, herhangi bir resmi uyarı olmadan Roskomnadzor tarafından engellendi. Ama deneyebilirsin. Web sitemizde talimatlarımız var.

Ek olarak, tüm bu hikaye, özellikle internet sansürünün ve Rusya'daki tüm hükümet sisteminin bir bütün olarak ne kadar kaotik ve sistematik olmadığını göstermektedir.

5. Cipollino'nun Dönüşü
Chipollino'nun adını taşıyan Moskova Kütüphanesi ekibi, "Baumanskaya" metro istasyonundan (Pleteshkovsky pereulok, bina 8, bina 1) çok uzak olmayan Açık Alana dönüşlerini duyurdu. Kütüphane kataloğu önemli ölçüde büyüdü. Chipollino bir karakter olarak daha önce bahsettiğimiz sosyal devrimle çok bağlantılıdır:) Bu yüzden Moskova'daysanız kütüphaneye mutlaka gidin.

6. Baskı
Bu arada, Moskova'daki iki eylemcinin tutuklanması bu hafta uzatıldı.

Protesto MGU telgraf kanalının yazarı Dmitry Ivanov. "Rus ordusunu itibarsızlaştırmakla" suçlanıyor ve 21 Temmuz'da Moskova Şehir Mahkemesi Dmitry'yi 2 Eylül'e kadar bir duruşma öncesi gözaltı merkezinde bıraktı. Toplantıya hem Dmitry'nin destek grubu hem de "E" merkezinin çalışanları katıldı. Dmitry Ivanov'u destekleyin.

Ve ertesi gün, 22 Temmuz'da Kurier sendikası lideri Kirill Ukraintsev'in tutuklanması 25 Eylül'e kadar uzatıldı. Kirill, halka açık etkinlik düzenleme kurallarını ihlal etmekle suçlanıyor, yetkililerin ve sermayenin öfkesinin ana nedeni, düzenlediği Teslimat Kulübü kuryelerinin grevi. Cyril'e bir mektup yazabilir ve onun desteği için bir dilekçe imzalayabilirsiniz.

Ama yine de, zaten hüküm giymiş siyasi mahkumlar için rejimi sıkılaştırmanın paslı makinesi kayıyor. Anarşist siyasi mahkum Yevgeny Karakashev'in cezaevine nakli davası hiçbir zaman temyizde değerlendirilmedi. Malzemeler, ihlallerin ortadan kaldırılması için ilk derece mahkemesine gönderildi. Bu nedenle, eski adresten Zhenya'ya yazabilirsiniz:

361423, KBR, Chegemsky bölgesi, poz. Kamenka, st. D. A. Miziev, 1, IK-1, EPKT, Karakashev Evgeny Vitalievich, 1978 doğumlu

Ve 29 Temmuz, Belarus partizan grubu "Black Banner" ın bir üyesi olan ve 18 yıl hapis cezasına çarptırılan Dmitry Dubovsky'nin doğum günü olacak. ABC-Belarus'un çağrısına katılıyoruz: Dmitry'ye destek ve dayanışma sözleri gönderin!

Dmitry Nikolaevich Dubovsky, IK No. 3, Vitebsk bölgesi, Vitebsk bölgesi, Vitba yerleşimi, 211300, Beyaz Rusya.

Tüm siyasi tutsaklara özgürlük ve savaşı durduralım!

Pekala, bugünlük bu kadar! "Trends of Order and Chaos"ta "Otonom Eylem" katılımcılarının güncel olaylara ilişkin anarşist değerlendirmeler yaptığını hatırlatırız. Bizi Youtube, SoundCloud ve diğer platformlardan dinleyin, avtonom.org web sitemizi ziyaret edin!

https://avtonom.org/news/poroshok-v-shestyorenki-sistemy-trendy-poryadka-i-haosa-epizod-64-24-iyulya
________________________________________
A - I n f o s Anartistlerce Hazirlanan, anartistlere yonelik,
anartistlerle ilgili cok-dilli haber servisi
Send news reports to A-infos-tr mailing list
A-infos-tr@ainfos.ca
Subscribe/Unsubscribe https://ainfos.ca/mailman/listinfo/a-infos-tr
Archive http://ainfos.ca/tr
A-Infos Information Center