A - I n f o s

a multi-lingual news service by, for, and about anarchists **
News in all languages
Last 40 posts (Homepage) Last two weeks' posts Our archives of old posts

The last 100 posts, according to language
Greek_ 中文 Chinese_ Castellano_ Catalan_ Deutsch_ Nederlands_ English_ Français_ Italiano_ Polski_ Português_ Russkyi_ Suomi_ Svenska_ Türkçe_ _The.Supplement

The First Few Lines of The Last 10 posts in:
Castellano_ Deutsch_ Nederlands_ English_ Français_ Italiano_ Polski_ Português_ Russkyi_ Suomi_ Svenska_ Türkçe_
First few lines of all posts of last 24 hours | of past 30 days | of 2002 | of 2003 | of 2004 | of 2005 | of 2006 | of 2007 | of 2008 | of 2009 | of 2010 | of 2011 | of 2012 | of 2013 | of 2014 | of 2015 | of 2016 | of 2017 | of 2018 | of 2019 | of 2020 | of 2021

Syndication Of A-Infos - including RDF - How to Syndicate A-Infos
Subscribe to the a-infos newsgroups

(tr) FAU - Solidarity with Mustapha! Açık yürekli protesto röportajı: Gorillas bisiklet freni arızası nedeniyle trafik kazasından sonra sürücü ağır yaralandı (ca, de, en, it, pt, fr)[makine çevirisi]

Date Wed, 5 Jan 2022 10:52:47 +0200


12 Aralık'ta meslektaşımız Mustafa Goriller için çalışırken arızalı bir bisiklet nedeniyle trafik kazası geçirdi. Fiziksel olarak yaralandı ve hala kazadan çok sarsıldı ve bu nedenle hala çalışamıyor. İyileşmek için zamana ve dinlenmeye ihtiyacı var, ki bu şu anki durumda değil. ---- Goriller'in sorumluluk almasını ve aynı zamanda onu ciddi mali sıkıntıya sokmamasını istiyoruz. Talep ediyoruz: ---- Mustafa'ya %100 öde, maaş cezası yok. ---- İyileşene kadar Mustafa'yı çalıştır, iş güvencesi ver. ---- Fiziksel ve zihinsel olarak çekilen acı için parasal tazminat. ---- Dayanışmanıza ihtiyaç var ---- Mustafa kaza yapan ilk ve son olmayacak. Dayanışma içinde bir arada durarak sadece bir meslektaşımızı desteklemekle kalmıyor, aynı zamanda şirketlerin hepimizi cankurtaran olarak kullanmasını da protesto ediyoruz. Protestonuzu duyurun vebir mesaj göndermek sorumlu Gorilla yöneticilerine.

Kazadan beri nasılsın Mustafa?
Çok yorgunum ve çok ağrım var. Mümkünse, çoğu zaman uyumak için mücadele ediyorum. Gecenin ortasında kabuslar ve kalp çarpıntısı görüyorum. Bisikletin kendi kendine hareket etmesi ve tüm kontrolünü kaybetmesi çok korkutucuydu. Tekrar tekrar arabanın bana doğru geldiğini görüyorum. Trafikte de endişeliyim... özellikle bisiklet sürerken. Ben Amsterdamlıyım, bisiklet kuryesiyim, bisiklete ihtiyacım var! Bir psikoloğa gideceğim bir travma yaşadığım benim için açık. Vücudum gün boyu titriyor ve geriliyor. Güçlü ağrı kesiciler ağrıyı biraz azalttı ama yine de ciddi şekilde engelleniyorum; bir dövüş sanatçısı olarak kesinlikle darbe almayı öğrenmiş olmama rağmen. Kaza yakında büyük mali sorunlara neden olacak ve bu da beni çok strese sokuyor.

Kulağa oldukça ciddi bir kaza gibi geliyor.
Kargo bisikletine biniyorum. Genellikle (çok) ağır yüklüdürler ve çok güçlü bir motorları vardır. Bir sonraki müşterime giderken metro durağının yanındaki Jan van Galenstraat'ı geçtim. Bu, insanların genellikle çok hızlı araç kullandığı çok yoğun bir caddedir. Kırmızı ışıkta durmaya çalıştım ama bisiklet motoru kendiliğinden çalıştı. Panikleyerek fren yapmaya çalıştım... ama başarısız oldular.
Bisiklet seni kırmızı ışıkta mı attı? Bisikletler sık ​​sık arızalanır mı?
Neredeyse her gün bozulan normal bisikletlerde çok daha sık olur. Ama aynı zamanda bir kargo bisikletçisi olarak da birkaç kez deneyimledim: kendi kendine çalışmaya başlayan bir motor ve frenler bozuluyor. Depoda çok tartışılan bir sorun. Bisikletlerdeki kusurları her zaman bildiririm ve kusurlu bisikletleri kaldırırım.

Anladığım kadarıyla ayak bileğinizde, dizinizde, bacağınızda, alt ve üst sırtınızda ve boynunuzda ağrınız var?
Ayaklarımın üzerine yüksek hızda indim. Ayakta kalmayı başardım ama vücudum döndü ve hareket etmeye devam etti. Acı hızla geldi ve anında çok kötüydü ve biliyordum: bu yanlış. Kaldırıma oturdum ve biraz sonra sen geldin.

Orada perişan bir şekilde oturdun, çok acı çekiyormuş gibi görünüyordun ama telefonun çalmaya devam etti.
Yoldayken müşterilerimiz tarafından sık sık özel numaramızdan aranıyoruz. bu kendi içinde gülünç derecede güvensizdir, ancak Goriller buna izin vermemizi talep ediyor. Bu yolculukta da müşteriler arayıp neden henüz orada olmadığımı sordular. Kazadan sonra bile aramaya devam ettiler. Bir ara telefonu açtım: 'Hanım lütfen, trafik kazası geçirdim, başım ağrıyor. Ne zaman geleceğim bilmiyorum, belki başka biri eşyalarını birkaç dakika içinde getirir. Lütfen sabırlı olun. Birkaç dakika içinde eşyalarını aldı; beni GPS izleme yoluyla buldu.

Bir yönetici belirdi ve her şey yolunda gitti.
Kaza hiç olmamış gibi davranmayı önerdi ve benimle bu konuda bir anlaşma yapmak istedi. Endişelenecek birşey yok. Ama kaza uzun süreli yaralanmalara neden olsaydı, herhangi bir tazminat alamazdım, çünkü resmi olarak asla olmayacaktı. Kesin ısrarımla, arayıp hasarı bildirmeyi kabul ettik. Sefil durumumdan dolayı tüm formaliteleri onun halletmesi konusunda anlaşmıştık.

Diğer meslektaşımız "M" sonunda geçirdiği trafik kazasından kurtuldu. Direksiyon simidi sıkıştı.
M dizinden sakatlanarak üç hafta evde kaldı. Onun için korkunç. Daha iyi olduğuna sevindim. Biz biniciler, nadiren kendi hatamız yüzünden sık sık kaza yaparız.

Bir yönetici, sizin bilerek kırmızı ışıkta geçtiğinize dair yanlış bilgi yaydığımızı söylüyor; ve frenlerin iyi olduğunu.
Orada olmayan birinin böyle açıklamalar yapmasının tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Bilemez ama bana yalancı der. Bana çarpan sürücü de dahil olmak üzere orada bulunanların hepsi hikayemi destekliyor. Ve bunu kağıda dökmeye hazırlar. Sürücü ayrıca bisikleti test etti. Frenler de onun için çalışmadı.

Yöneticiler, süpervizör rollerini çok önemli bulurlar. Böyle bir kaza imajları için kötüdür, bu yüzden vardiyaları sırasında bunların olmasını istemezler. Öte yandan: genellikle bisikletlerin yarısı veya daha fazlası bozulur. Bozuk bisikletler genellikle üst kata çıkar ve tekrar kullanılır. Kimseyi zorlamıyoruz diyorlar. Güzel ve kolay. Sorumluluk nerede.

Her şeyden önce, işlerinin bozulmadan kalmasını istiyorlar. Bilgisayarlarında, deponun performans rakamlarıyla istatistiklerine bakıyorlar. Bunlar aşağı inmemeli. Bu onlar için önemli. Güvenlik ondan sonra gelir. Peki buradaki yanlış bilgi nedir diye soruyorum.

Biz, meslektaşlarınız, arkanızdayız, o bisikletlerin ne kadar tehlikeli olduğunu biliyoruz.

Şu anda özellikle ne için endişeleniyorsun?
Goriller'de canavar gibi çalıştım. Her ay 2400€ kazanacak kadar çalıştım. Şimdi gelirimin %40'ını kaybettim. Olay şu: Goriller için 9 hafta çalıştım. Hastalık maaşını son 13 haftanın ortalaması üzerinden hesaplıyorlar. Bunun %90'ını alıyorum. Böylece %60 ile sonuçlanırsınız. Tam gelirime gerçekten ihtiyacım var, özellikle şimdi. Ama bu şekilde yardım etmek yerine cezalandırılıyorum. 1400€ ile yükümlülüklerimi yerine getiremiyorum ve başım büyük belaya giriyor.

Radikal Sürücüler arkanızda toplandı ve siz de bize katıldınız. Gorillas NL'nin CEO'su Joost Claessens sizi aramak istedi, bunu birlikte yaptık. Nasıl geçti?
Bana her türlü yardımı ve yardımı teklif etti ve birazdan halledeceğimiz hissini verdi. Gerçekten o kadar kötü olduğunu düşündü. İyileşebilmem için elinden gelen her şeyi yapmak istedi. Onunla bunun hakkında konuştuk ve ona çok özel şeyler sorduk. Gereksinimlerimizin 1. ve 2. noktaları.[bu röportajın üstünde ve altında - kırmızı]

CEO bize hukuk departmanından birinin e-posta adresini verdi, Bayan Valerie Kleine. Makul ve adil olduğunu düşündüğün şeyi ona yaz, sonra birlikte bir çözüm bulalım dedi. Ve bunu çok temiz bir e-postayla yaptık.

20'si Pazartesi, Bayan Kleine'den değil, Alexandra Parie'den bir yanıt aldık ve sanki daha önce konuştuğumdan tamamen farklı bir şirkete e-posta gönderiyormuşum gibi görünüyordu. Goriller'in cevabı bir tür baş aşağı dünyadaydı. Kaza günü depoya geri dönmediğimi söyleyip durdular. Ölmek üzere olduğumu hissetsem ve en iyi hareket tarzının yardım aramak yerine önce geri dönüp bazı formları doldurmak olduğunu düşünüyor gibiydi. Ve daha önce de söylediğim gibi olay yerine gelen müdürle evrak işlerini kendisinin halletmesi konusunda anlaşmıştım. Görünüşe göre yapmadı ve şimdi Goriller bunu bana karşı kullanıyor.

Goriller, e-postalarında sorumluluğu tekrar reddetti. Temsilci, eğer bir talebim olursa, kendisine göndermemi, sigortacıya göndereceğini ve buna karar vereceklerini söyledi. Ama onların sigortacısı ile ne yapmam gerekiyor? Bana çarpan araba hasar görürse, sahibi sigortadan para alacak. Bir kişi zarar görmüşse, o zaman soru, bunun karşılığında bir şey alıp almadığınızdır.

Bu onların cevabında güzel bir çizgi. "Bisikletler ünlü bisiklet markalarındandır ve saygın tedarikçiler tarafından tedarik edilmektedir".
Onların da inanmaması saçma.

Şimdi ihtiyacın olan şeyler neler?
Sorumluluk almak zorundalar.

Maddi durumumun karşılanmasını istiyorum. Gelirim, belirtildiği gibi, eskisinin %60'ı. Tekrar %100 almak istiyorum. Bu aynı zamanda Gorillas'ın, çalışanları ve bisikletlerden sorumlu taraf olarak bana karşı sorumluluğuna da uyuyor.
Ocak ayında geçici iş sözleşmem sona erdiğinde, işsizlik ödeneğine geri dönmeyeceğimden emin olmak istiyorum. Şu anda başvuramıyorum ya da çalışamıyorum çünkü teknik olarak hala Goriller tarafından çalışıyorum. iyileşmem gerek Kiramı ödeyip sokağa düşersem bu mümkün değil ve iyileşene kadar da para kazanamıyorum. Goriller, ben iyileşene kadar bana sağlam bir sözleşme vererek bana kesinlik verebilir.
Yaşadığım acının ve şu ana kadar davamın ele alınma şeklinin maddi tazminatını istiyorum.
Goriller liderliğine bir protesto mesajı gönderin ve dayanışmanızı gösterin

https://radicalriders.nl

https://www.fau.org/artikel/solidaritaet-mit-mustapha
________________________________________
A - I n f o s Anartistlerce Hazirlanan, anartistlere yonelik,
anartistlerle ilgili cok-dilli haber servisi
Send news reports to A-infos-tr mailing list
A-infos-tr@ainfos.ca
Subscribe/Unsubscribe https://ainfos.ca/mailman/listinfo/a-infos-tr
Archive http://ainfos.ca/tr
A-Infos Information Center